AB, Apple'ı araştırıyor – Son Dakika Haberleri

AB Komisyonu, App Store kurallarının uygulama geliştiricilerine engel olduğu gerekçesiyle Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında başlatılan soruşturmaya ilişkin Apple'a resmi bildirim gönderildiğini duyurdu.

Açıklamada, App Store üzerinden uygulamalarını dağıtan geliştiricilerin, AB yasaları kapsamında, müşterilerini alternatif ve daha ucuz satın alma seçenekleri konusunda ücretsiz olarak bilgilendirerek onları bu tekliflere yönlendirmeleri ve ayrıca 'satın alma fırsatı' sunmaları gerektiği hatırlatıldı. uygulamalar.

Açıklamada, Apple'ın bu alanda yetersiz olduğu ve App Store yönlendirme kuralları da dahil olmak üzere şirketin uygulama geliştiricileriyle ilişkilerini düzenleyen şartlarının AB kuralları kriterlerini karşılamadığı belirtildi.

Açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun, uygulama geliştiricileri ve üçüncü taraf uygulama mağazalarına yönelik temel teknoloji ücreti de dahil olmak üzere yeni sözleşme gereklilikleri nedeniyle Apple'a karşı yeni bir soruşturma başlattığı belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu'nun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton da sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Apple'ın yeni sloganı 'farklı yap' olmalı.” dedi.

“Apple uzun süredir yenilikçi şirketleri dışladı ve tüketicilere yeni fırsatlar ve seçenekler sunma konusunda başarısız oldu.” Breton, değerlendirmesini yaparken AppStore ve iOS'un DMA uyumlu olmasını sağlamak için ek adımlar attığını söyledi.

AB teknoloji kurallarına göre Apple gibi büyük şirketler ve dijital platformlar daha katı kurallara tabidir. AB dijital yasalarını ihlal eden şirketler, küresel cirolarının %10'una kadar para cezasına çarptırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir