Amerikan basınının 'İmamoğlu' analizi: 'Erdoğan'ın önündeki en büyük engel' – Son Dakika Dünya Haberleri

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Amerikan gazetesi Politico'da “İstanbul mücadelesinde şehir seçimleri bir ülkenin geleceğini belirleyebilir” başlıklı bir yazı yazılmıştı.

Yazıda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Erdoğan'ın iktidarını uzatması Anayasayı ihlal etmesinin önündeki en büyük engel” yazılmıştı.

Yazıda İstanbul'un kaderine dikkat çekilerek, “Erdoğan'ın seçtiği aday ülkenin en önemli metropolünü geri alırsa, hükümetine karşı kalan muhalefet kalesini de ortadan kaldırmış olacak. Ancak İmamoğlu, Türk nüfusunun yüzde 18'ini oluşturan şehrin kontrolünü elinde tutmayı başarırsa Nüfusu ve ekonomisinin üçte biri, bu ona ulusal güce giden yolu açacak.” yol boyunca bir basamak sağlayabilir” ifadeler kullanıldı.

Senin seçimin “Erdoğan'ın otokratik, İslamcı yönelimli yönetimini derinleştirip sağlamlaştıracağını ya da alternatif bir yolun hâlâ var olup olmadığını belirleyecek.” Kaydedilen makalede, “İmamoğlu'nun 2019 yerel seçimlerindeki zaferi AKP'yi o kadar şaşırttı ki seçimin tekrarlanmasını sağladı ancak AKP büyük bir farkla kaybetti. Bu, iktidar partisinin bugüne kadarki en utanç verici yenilgilerinden biri olmaya devam ediyor.” Söylendi.

“ERDOĞAN İMAMOĞLU'NU DURDURMAK İSTİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi'nden bir siyasetçi, kimliğinin gizli kalması kaydıyla Politico'ya şunları söyledi:

“İmamoğlu yeniden kazanırsa bu onun Erdoğan'a karşı üçüncü zaferi olacak ve bundan sonra cumhurbaşkanlığına yürüyecek. Erdoğan bunu görüyor ve onu orada durdurmak istiyor.”

Erdoğan'ın iktidarını uzatmak için anayasayı ihlal etmesinin önündeki en büyük engel İmamoğlu'dur. Alıntı yapılan makalede, “Muhalefet saflarındaki kaos nedeniyle belediye başkanının rolü daha da arttı. Geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından Altı Masa ittifakı çöktü ve Kılıçdaroğlu partiden ayrılmak zorunda kaldı.” Söylendi.

İMAMOĞLU: İSTANBUL'U YÖNETMEK KUTSAL BİR GÖREVDİR

İmamoğlu, danışmanı aracılığıyla Politico'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İstanbul’u yönetmek kutsal bir görevdir… Şu anda gündemimde başka bir konu yok.” dedi.

İmamoğlu'nun Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'a yenilmesi durumunda ne yapacağı sorulduğunda, “Kariyer planımı başarısızlığa dayandırmıyorum” o cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir