Arnavut edebiyatının dehası İsmail Kadare 88 yaşında hayatını kaybetti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Eserleriyle Arnavutluk'ta Enver Halil Hoca'nın diktatörlüğüne meydan okuyan Arnavut romancı İsmail Kadare, kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

REKLAM

Arnavut edebiyatının dev ismi ve Nobel Edebiyat Ödülü'nün uzun süredir adayı olan İsmail Kadare'nin, kaldırıldığı Tiran'da hastaneye kaldırıldıktan sonra pazartesi günü 88 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Yayınevi müdürü ölüm nedenini belirtmese de hastane hemşiresi, ünlü yazarın kalp krizi geçirdiğini bildirdi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bayram Begaj, yazarın ölümü üzerine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Arnavutluk ve Arnavutlar, edebiyat dehalarını, Balkan efsanelerinin şairini, modern edebiyatın Avrupa ve dünyadaki en ünlü temsilcilerinden birini kaybetmişlerdir.” dedi. . .

İsmail Kadare, Arnavutluk'un komünist lider Enver Halil Hoca tarafından yönetildiği Osmanlı döneminin izlerini taşıyan Ergiri şehrinde 1963 yılında “Ölü Ordunun Generali” romanının yayımlanmasıyla uluslararası üne kavuştu.

Metafor kullanımı ve alaycı üslubuyla tanınan Kadare, Aralık ayındaki öğrenci protestolarının ardından komünist rejimin yıkılmasından birkaç ay önce, 1990 yılında Fransa'ya kaçtı. Hain ilan edilen Kadare, bir süre Paris'te yaşadı ve yakın zamanda Arnavutluk'a dönmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kadare'ye Tiran ziyareti sırasında “Fransız Lejyonu Onur Madalyası” unvanını vermişti. Kadare daha önce Fransa tarafından Ahlak ve Siyasal Bilimler Akademisi'nin yabancı üyesi ve Legion of Honor Komutanı olarak onurlandırılmıştı.

Kadare'nin eserleri arasında 80'den fazla roman, oyun, senaryo, şiir, deneme ve kısa öykü koleksiyonu yer alıyor. Usta yazarın eserleri 45 dile çevrildi ve çok sayıda uluslararası ödül kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir