Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığı 6 aylığına Macaristan'a geçti – Son Dakika Dünya Haberleri

Bugünden itibaren Macaristan, 1 Ocak 2024'ten beri elinde bulunan Belçika'dan görevi devraldı.

AB üye ülkeleri arasında her 6 ayda bir dönüşümlü olarak gerçekleşen manda başkanlığı, 1 Ocak 2025'e kadar Macaristan tarafından yürütülecek.

Macaristan'ın öncelikleri; “Çiftçileri merkeze alan bir AB tarım politikası, demografik zorlukları ele alan, yasadışı göçü önleyen, Avrupa savunma politikasını güçlendiren, üyeler arasındaki uyum politikasının geleceğini şekillendiren ve yeni Avrupa Rekabet Edebilirlik Anlaşmasını kabul eden tutarlı ve liyakate dayalı bir genişleme politikası” olarak duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı döneminin sloganını “Avrupa'yı Yeniden Büyük Yap” olarak tanımlayan Macaristan, bunun “aktif ve proaktif bir başkanlığı, üye ülkelerin birlikte daha güçlü olduğunu ve Avrupa'nın bağımsız bir küresel aktör olabileceğini” simgelediğini söyledi.

MACARİSTAN-AB GERİLİMİ

Başbakan Viktor Orban Macaristan'ın onun liderliğindeki dönem başkanlığı, 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin AB yönetimini yeniden şekillendirdiği döneme denk geldi. Bu nedenle dinamik bir yasama süreci olmasa bile Budapeşte'nin siyasi vizyonunun gündeme geleceği bir dönem olması bekleniyor.

Macaristan hükümeti, ülkede son yıllarda demokratik ilkelerin gerilemesi nedeniyle AB yönetimiyle gerginlik yaşıyor.

Bu nedenle Macaristan'ın Avrupa Birliği fonlarından alacağı miktarın önemli bir kısmı bloke ediliyor ve hakkında Birlik hukukunun ihlali iddiasıyla işlem yapılıyor.

Macaristan, 1 Ocak 2025'te görevi Polonya'ya devredecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir