Babacan: Altılı Masa’da hiçbir gerilim yaşanmadı

Ayşe Sayın, Ankara

Ali Babacan

Kaynak, Getty Images

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan gazetecilerle bir araya geldi; Altılı Masa’nın son toplantısında alınan kararlar ve siyasal gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Babacan, geçen pazar günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun evsahipliğinde meydana gelen Altılı Masa toplantısında “hiçbir gerilim yaşanmadığını” ve masanın güvenirliğine zarar verecek tutumlardan kaçınılması mevzusunda mutabakat sağlandığını söylemiş oldu.

Bunun için liderler içinde “daha sık istişare” yapılması sonucu aldıklarını belirten Babacan, “Görüşmede bir kez daha teyit ettik ki; altı genel başkanın beraber emek harcama iradesi fazlaca kuvvetli” dedi.

Görüşmede, seçimden sonrasında kurulacak hükümetin “seçim beyannamesi” niteliğindeki temel siyaset alanlarının eşgüdümünü sağlayacak bir komisyon kurma sonucu alındığını anımsatan Babacan, “Bu altı partinin seçime birlikte yürümüş olduğu süreçte mühim bir adımdı. Ortak aday hedefi, seçimden sonrasında ülkeyi de beraberce yürütme iradesini temsil ediyor” görüşünü dile getirdi.

Hedeflerinin cumhurbaşkanlığı seçimini açık ara kazanıp, Meclis’te parlamenter sisteme geçişi sağlayacak çoğunluğu sağlamak olduğuna işaret eden Babacan, “Her mevzuda ortak dil, ortak seçim beyannamesi hazırlamak gerekecek. Bu hem altı partinin ortak seçim beyannamesi, hem de ortak adayın seçim taahhüdü anlamına gelecek” ifadelerini kullandı.

Babacan, görüşmede ele alınan ikinci mevzunun “geçiş sürecinin yol haritası” bulunduğunu anımsatarak, güçlendirilmiş parlamenter sistem yürürlüğe girene kadar ülkenin iyi mi yönetileceğine dair ilkelerin bu çalışmayla netleşeceğini söylemiş oldu:

“Kısaca yürütme erki iyi mi çalışacak? Gene yasama süreçleri istişare ile iyi mi yürüyecek? Bu sebeple ilk seçim mevcut sisteme, anayasaya nazaran yapılacak. Anayasaya uygunluğu mühim fakat hem de altı partinin siyasal mutabakatının oluşması da bir o denli mühim. İstişare, görüşme ve sonucunda uzlaşma hedefimiz var; geçiş sürecinin yol haritası ve temel siyaset alanlarında ortak siyaset oluşturmak. Vatandaşa ‘aynı dili, aynı hedefi konuşuyoruz’ taahhüdümüzü ortaya koyuyoruz.”

“Tekrardan inşa sürecine derhal başlamamız gerekiyor”

Seçimden sonrasında son aşama zor ve kim bilir ilk kez yaşanacak bir dönem olacağını belirten Babacan,  ülkenin derinleşen sorunlarını çözmek için derhal harekete geçeceklerini altını çizdi:

“Ülkenin derinleşen sorunlarını da çözmek gerekecek. Bir iki yıl beklemiş olalım, ilkin sistemi değiştirelim, sonrasında insanların problemlerine bakacağız, diyemeyiz. İnsanlar hakikaten yangını hissediyor. Yangın fazlaca büyük, fazlaca yaygın. Ve bir taraftan parlamenter sisteme geçerken, bir taraftan bu yangının söndürülmesi ve tekrardan inşa sürecinin derhal başlaması gerekiyor.”

“Liderlerin görevi asla konuşulmadı”

Ali Babacan, seçimin kazanılması halinde genel başkanların hükümette iyi mi bir rol alacağı, başkan yardımcısı olup olmayacağı yönündeki bir sual üstüne, her siyasal partinin değişik görüşleri olmakla beraber, masada bu mevzunun asla konuşulmadığını söylemiş oldu:

“Gelecek haftalarda konuşulacak pek fazlaca başlık var. Örnek olarak geçiş sürecinin kaç ay yada kaç yıl olacağı. Bu şekilde karar verilmesi ihtiyaç duyulan 32 üst başlık var.”

Babacan bir sual üstüne de görüşmede, seçim süreci “görünene” kadar ortak cumhurbaşkanı üstünde değerlendirme yapmama kararlarını “teyit ettiklerini” söylemiş oldu:

“Geçiş süreci ve ortak siyaset çalışmalarını tamamlamamız lazım. Bunlar olmadan ortak talibi tespitini mümkün görmüyoruz. İlk baştan beri bu mevzuda tutarlı bir halde hareket ediyoruz.”

“Masada asla gerilim yaşanmadı”

Altılı Masa

Kaynak, Getty Images

Ali Babacan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yapmış olduğu “Benimle misiniz?” İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Altılı Masa noter değil” açıklamaları sebebiyle yaşanmış olan gerginliğin masaya iyi mi yansıdığı sorusu üstüne, “Masada asla gerilim yaşanmadı” karşılığını verdi.

İki liderin bu mevzuları baş başa yaptıkları görüşmede ele almış olabileceğini belirten Babacan, Altılı Masa’nın “güvenirliğine” zarar verecek bir tutumun olmaması gerektiği mevzusunda mutabakat sağlandığını beyan etti:

“Kamuoyuna görüş ifade eden partili arkadaşlarımızın -ki 6 parti için söylüyorum- daha özenli olması gerekiyor. Bu sebeple altı partinin beraberce yol adım atması yakın tarihimizde ilk olan bir şey. Şu şekilde bir kısa değerlendirme oldu görüşmede;  dikkat edelim bir sorun olduğunda, yanlış anlamalara yol açıcı gelişme olduğunda, birbirimizi arayalım. -Cep telefonlarıyla derhal konuşulabiliyor- Daha sık istişare, yanlış anlamalara sebep olan gelişmelere süratli çözüm.”

Geçiş süreci yol haritasının aslen cumhurbaşkanının yetkilerini iyi mi kullanacağını da tanım eden bir belge olacağını kaydeden Babacan, “Yetkiyi mevcut anayasaya nazaran fakat parlamenter sistemin ruhuna uygun iyi mi kullanacağına da yapılacak teknik çalışmayla karar vermemiz gerekiyor. Bunu 32 başlıkta belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Uç uca olursa mızıkçılık yapabilirler”

Babacan’a yöneltilen bir başka sual ise Türkiye’nin, kanlı saldırıların yaşandığı 7 Haziran-1 Kasım 2015 seçim sürecine benzer bir süreci önümüzdeki seçimlerde yaşama olasılığı olup olmadığıydı. Bu mevzuda dikkatli bir dil kullanan Babacan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesinin önemine dikkat çekti:

“O dönem fena bir dönemdi, ülke fazlaca şey yitirdi, hâlâ bazı yönleri aydınlığa kavuşturulmuş değil. Şu anda hükümet zemin kaybettiğini görüyor. Fakat biz şöyleki bir rehavete de düşemeyiz, artık bu hükümet gidiyor top yuvarlanıp önümüze gelecek, biz yönetim edeceğiz, o denli kolay değil. İyi hazırlanmazsak, vatandaşı ikna edemezsek, insanoğlu bilmediği karmaşık bir yapıdansa bilmiş olduğu kötüyü tercih edebilir.

“Bizim tabloyu fazlaca net berrak, sağlam itimat oluşturan bir tablo haline getirmemiz lazım. İktidarının kaybolduğunu gören hükümetler kimi zaman rasyonelitesini kaybedebiliyorlar, yanlış yollara sapabiliyorlar. Bu şekilde bir ortama izin vermememiz lazım, sapasağlam netice almak, sözü vatandaşa söyletmek lazım. Fakat bu şekilde uç uca olursa mızıkçılık yapabilirler, daha ilkin yaptılar.”

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hamlesi: Yasal engel yok

Babacan’ın basın toplantısı sürerken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da twitter hesabından başörtüsü serbestisini yasal güvence altına alacak yasa değişikliğini Meclis’e sunacağını deklare etti. 

Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesiyle ilgili sual üstüne Babacan, açıklamanın detayını hemen hemen bilmediğini belirtmekle beraber, vatandaşların endişelerini kaldırmaya yönelik bir siyasal ileti olabileceği yorumunu yapmış oldu:

“Aslına bakarsan başörtüsü yasağıyla ilgili bir yasal engel yok. Fiili bir durum var, bunu görmek lazım. Fakat yurttaşlarımızın var ise hâlâ endişeler, şüpheler var ise bu tarz şeyleri ortadan kaldırmak için bir siyasal ileti olarak okunabilir.”

Iktisat yönetimi istediği iddialarına cevap: “Mesnetsiz, dedikodu”

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı; Meral Akşener’in başbakanlığa talip olduğu açıklamalarının anımsatılarak, “Sizin de ekonomiyi istediğiniz konuşuluyor. Talip misiniz?” sorusuna Babacan şu yanıtı verdi:

“Hayır, tamamen aslı astarı olmayan dedikodu, biz ülkenin tümünün yönetimine talibiz. Dar bir alan olmaz şu demek oluyor ki.”

İktidara yönelik fena iktisat yönetimi, yolsuzluk, israf eleştirileri anımsatılarak iktidara geldiklerinde ‘iyi mi hesap soracaklarına’ ilişkin sual üstüne de Babacan, “rövanşist, devri sabık” yaklaşımı ile hareket etmeyeceklerini belirtti. Babacan, meydana getirilen hatalar usulsüzlükler karşısında, “hukuki, yasal ve yönetimsel denetim yollarını” çalıştıracaklarını söylemiş oldu. 

Babacan

“Altılı masayı iyi gösterme hissiyatım yok”

Toplantı öncesinde CHP ve İYİ Parti arasındaki gerilim anımsatılarak, kendisinin masayla ilgili hep “pozitif mesajlar” verdiği yorumları üstüne ise Babacan, seçimden sonraya bırakılacak hiçbir gri alan kalmaması için titizlikle çalışıldığını beyan etti:

“Masayı, olduğundan daha iyi gösterme çabam yok, samimi hissiyatımı anlatıyorum. Tüm genel başkanların masaya verdiği önemi görüyorum ve beraberce ülkeyi bu sıkıntılı durumdan kurtarma iradesini görüyorum. Bu sebeple altı partiden herhangi birine mesele, siz adayınızı tek başına birinci turda seçtirebiliyor musunuz? Bu tarz bir olay yok. Rasyonaliteyi dikkate alırsak, bu partiler bir arada olursa seçim kazanılacak. Bu işin esprisi yok. Aritmetik bir alan var, bir arada olma ihtiyacı var.”

“İyi senaryo altı partinin elinde”

Seçimlerde cumhurbaşkanlığını kazanıp, parlamento seçimlerini kaybetmeleri halinde iyi mi bir yönetim anlayışı izleneceğine ilişkin sual üstüne Babacan, bunların “fena senaryolar” bulunduğunu beyan etti. Seçim sonuçlarına ilişkin 8 değişik senaryonun çıkma olasılığına işaret eden Babacan, iyi senaryoyu yaşama geçirmenin Altılı Masa’nın elinde bulunduğunu dile getirdi:

“Fena senaryolar konuşmamız ihtiyaç duyulan şeyler değil, normal olarak düşünüyoruz taşınıyoruz. Fakat seçime giderken meydanlarda kaybedersek, şunu yapacağız diyemeyiz.  İyi senaryo bizim, altı partinin elinde. Yapamazsak, o vakit ülkeye büyük yazık olur.”

Babacan, “Altı partiden birinin masadan kalkma lüksü var mı, niye ittifak demekten kaçınıyorsunuz” sorusu üstüne de bu süreçte inişler çıkışlar olabileceğini, sadece siyasal partilerin süreci sonuna kadar götürme iradesi ortaya koymalarının mühim bulunduğunu altını çizdi:

“Seçimden sonrasında büyük bir hayal kırıklığı oluşturmaktansa, bugünden bilelim, yarına baktığımızda aynı Türkiye’yi görüyor muyuz, bunu görmemiz lazım. Kısaca birazcık daha partilerin birbirlerini tanıması, parti teşkilatlarının birbirlerine alışması meselesi… Biz ileriye doğru ihtilaflı alan bırakmayalım, bugünden konuşalım diyoruz.”

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet - Kaynak Otomasyon Sistemleri -
deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort