Bayram öncesi dijital temizlik zamanı – TEKNOLOJİ

Bu yıl birçok kişi için izin dönemi 10 Nisan Çarşamba günü başlayacak Ramazan Bayramı'ndan önce başlayacak.

Ramazan Bayramı'nı da kapsayan dokuz günlük dönem, yoğun dijital hareketliliğe yol açacak. Dijital güvenlik şirketi ESET, akıllı cihazlarında dijital temizlik yapmak isteyenlere yönelik tavsiyelerini paylaştı.

Şifrelerinizi ve şifrelerinizi kontrol edin.

Akıllı cihazlarımızdan eriştiğimiz bazı uygulamalar bizden düzenli olarak şifre ve şifreleri değiştirmemizi isterken, bazılarını ise hiç değiştirmiyoruz. Özellikle sık kullandığınız uygulamalarda aynı şifre ve şifreleri kullanıyorsanız bunları ayırıp değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Sosyal medya hesaplarınızı ve gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Günlük hayatımızın önemli bir kısmı artık sosyal medya uygulamalarında geçiyor. Sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını detaylı bir şekilde düşünün. Hesaplarınızı kimlerin görüntüleyebileceğini ve görüntülenebilecek bilgi miktarını sınırlayın.

Kullanmadığınız uygulamalara veda edin

Cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları keşfedin. Bu uygulamaları en son ne zaman kullandığınızı ve bunlara ihtiyacınız olup olmadığını sorun. İhtiyacınız olmayan uygulamaları kaldırın ve ara sıra kullandığınız uygulamaları da devre dışı bırakmayı düşünün.

Güncellemeler

Cihazınızda kurulu uygulamaları makul bir sayıya indirip açılışta çalışmasını engelledikten sonra bu uygulamaların en güncel sürümlerini kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Güncel olmayan uygulamalar, siber suçluların yararlanabileceği güvenlik açıkları içerebilir. Mevcut güncellemeleri indirerek işletim sisteminizi ve tüm uygulamalarınızı güncel tutun.

E-postalarınızı temizleyin

Microsoft Outlook gibi bir e-posta programı kullanıyorsanız tüm e-postalar veya bu e-postaların ekleri cihazınızda depolanır. Bazı ücretsiz e-posta servis sağlayıcıları sınırlı çevrimiçi depolama alanı sunar. E-posta gelen kutunuzda biraz temizlik yapmak, e-postaları eskiden en yeniye doğru sıralamak ve silmeye karar vermek için mükemmel bir zaman olabilir.

İndirilenler

İnternetten indirdiğiniz tüm dosyaları bir veya daha fazla klasörde mi saklıyorsunuz? İhtiyacınız yoksa bu dosyaları silin ve çöp kutusunu boşaltın. Bu nedenle, fazla çaba harcamadan büyük miktarda sabit disk alanı boşaltabilirsiniz.

Resimler ve videolar

Dizüstü bilgisayarınızda, telefonunuzda veya tabletinizde yüzlerce fotoğraf ve video var. Düşük kaliteli fotoğrafları ve ekran görüntülerini silmeyi veya alternatif olarak bunları harici bir sabit sürücüye, ağa bağlı depolama aygıtına (NAS), bulut depolama alanına veya bazı durumlarda bir USB'ye taşımayı düşünün.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir