Bulgaristan'da yeniden hükümet kurmak mümkün olmadı – Son Dakika Haberleri

240 üyeli Bulgar Parlamentosu'nun 11 üyeden oluşan en küçük grubu olan popülist şovmen Slavi Trifonov'un liderliğindeki Böyle İnsanlar Var (ITN) partisi, hükümet kurma görevini reddetti.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini, başkanlığı kabul eden ITN parlamento grubu başkan yardımcısı İvaylo Vılchev'e verdi.

Vilchev, partisinin kabine kurmaktan vazgeçtiğini açıklayarak, “kendisine verilen görevi yalnızca birkaç saniye tutacağını” belirtti.


Bulgaristan'da yeniden erken seçim yapılacağı kesinleşti

Törende Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan'da erken seçim yapılmasının artık kesinleştiğinin altını çizerek şunları söyledi:


“Önümüzdeki birkaç gün içinde cumhurbaşkanının ülkemize yapmayı planladığı ziyareti ve planladığım yurt dışı ziyaretini iptal edeceğim ve erken seçime kadar kurulacak geçici hükümetin adayını belirlemek için görüşmelerde bulunacağım.”

Başbakan Denkov'un istifasının ardından Meclis'teki en büyük gruplar olan Bulgaristan'ın Avrupalı ​​Geleceği için Vatandaşlar (GERB) partisi ve Sürekli Değişim ve Demokratik Bulgaristan için İttifak (PP-DB) hükümet kuramadı.

Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı Radev'in erken seçim tarihi belirlenmeden önce geçici hükümeti kurma görevini aralarında Meclis Başkanı, Sayıştay Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın da bulunduğu 9 kişiden birine vermesi gerekiyor. Mahkeme Mahkemesi, Ombudsman ve Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) başkanı gibi bazı bürokratlar.

Bulgaristan'da Avrupa Parlamentosu Üye seçimleriyle birlikte 9 Haziran'da veya daha sonraki bir tarihte erken parlamento seçimleri yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir