Çevre Bakanlığı tarafından tarım alanları nedeniyle iptal edilen projede yer değişikliği yapıldı – Son Dakika Çevre, Türkiye Haberleri

Türkiye'nin birçok yerinde “temiz enerji” adı altında tarım arazilerinin, ormanların, meraların yok edilmesine karşı mücadele devam ederken, her gün birbiri ardına projeler onaylanıyor.

Cengiz Holding'e bağlı Cengiz Elektrik, Antalya Elmalı'da kurmak istediği GES (güneş enerjisi santrali) projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Bakanlık, tarım alanlarını etkilediği gerekçesiyle projeyi iptal etti. Şirket yeni bir projeye başlıyor. Projeye katılım için halk toplantısı 25 Temmuz'da yapılacak.

74,93 HEKTAR YÜZEY

Daha sonra İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'na gidecek projenin onaylanması durumunda şirket 969 milyon 901 bin TL harcayacak. Ayrıca 74,93 hektarlık, yani 105 futbol sahası büyüklüğündeki proje için işlemeye uygun tarım arazisi seçildi. Otlatma alanlarını kapsayacak projeyle bu alanlara 100 bin güneş paneli dikilecek.

Konuyla ilgili müdahale ettiğimiz Cengiz Elektrik'ten yapılan açıklamada “bölgenin tarıma uygun olmadığı” belirtildi. Açıklamada, “Mücbir sebeplerden dolayı alınan taşınma kararı sonrasında projemiz Elmalı'da önceki araziye kuş uçuşu 10 kilometre uzaklıkta olan ve ekime uygun arazi niteliği taşımayan başka bir araziye devredilmiştir. TEİAŞ'ın (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) verdiği bağlantı görüşü doğrultusunda tarım arazisi devredilmiş ve bu arazi için başvuru yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir