Dünya'dan 65 ışıkyılı uzaklıktaki ötegezegenin çürük yumurta gibi koktuğu ortaya çıktı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

James Webb Uzay Teleskobu'nun elde ettiği veriler ışığında, “HD 189733 b” adlı ötegezegenin atmosferinin, çürük yumurta kokusuna sahip hidrojen sülfür içerdiği belirlendi.

REKLAM

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 2005 yılında keşfedilen güneş sistemimiz dışındaki bir ötegezegenin insan burnuna çürük yumurta gibi kokabildiğini ortaya çıkardı.

Gökbilimcilerin “sıcak Jüpiter” olarak sınıflandırdığı dev gaz gezegeni HD 189733 b, Dünya'dan yaklaşık 65 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor.

Araştırma ekibi, James Webb Uzay Teleskobu'ndan elde edilen veriler ışığında, “HD 189733 b” adlı ötegezegenin atmosferinin hidrojen sülfür içerdiğini tespit etti.

Yanıcı ve son derece zehirli bir gaz olan hidrojen sülfürün kokusunun çürük yumurtaya benzediği biliniyor.

Araştırmanın yazarlarından astrofizikçi Guangwei Fu, daha önce güneş sisteminde Jüpiter'de hidrojen sülfürle karşılaştıklarını ancak söz konusu gazı içeren güneş sistemi dışında ilk kez bir gezegenle karşılaştıklarına dikkat çekti. onun atmosferinde.

Fu, “Bu gezegende yaşamı çok sıcak olduğu için aramıyoruz, ancak hidrojen sülfürü bulmak, onu diğer gezegenlerde bulmak ve gezegen türlerinin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla şey öğrenmek için atılmış bir adımdır” dedi.

Arama Sonuçları Doğa Dergide yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir