“Erdoğan'ın BM'de Şimon Peres'e verdiği tepkiyi hâlâ hatırlıyoruz”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiği İstanbul'daki toplantının ardından özel açıklamalarda bulundu.

“Cumhurbaşkan Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Bloku toplantısında Hamas'ı 'ulusal kurtuluş hareketi' olarak tanımladığı ve Kuva'yı Milliye'ye benzettiği açıklaması şüphesiz bizler ve Filistin halkı için bir gurur kaynağıdır. ” Haniye, şöyle konuştu: “Hamas topraklarımızı, kutsal değerlerimizi ve halkımızı tarihi işgalden kurtarmak için direnen bir harekettir.” dedi.

Haniye, Türkiye'nin bölgesel ve İslami konumuyla Filistin davasıyla tarihi bağları bulunduğunu, Erdoğan'ın Hamas, Gazze ve Filistin davasına ilişkin açıklamalarının, Filistin davasını kendi davası olarak gören Türk halkının vicdanını yansıttığını söyledi. İnsani ve baskı karşıtı açıdan Gazze'de ABD'nin desteğiyle ayakta kalan Siyonistlerin saldırılarının durdurulması için tüm çabaların birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkının Filistin davasına yönelik entelektüel, tarihi ve siyasi tavrına övgüde bulunan Haniye, şöyle konuştu: “Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada Şimon Peres'e verdiği, Filistin haritasını kaldırıp Filistin'in nasıl olduğunu anlatmasını hâlâ hatırlıyoruz. yavaş yavaş işgal edildi.” dedi.

Filistin'in haklarının savunulmasını her zaman gururla takip ettiklerini belirten Haniye, şöyle konuştu: “Türkiye'nin bölgedeki konumunu, bölgesel ve uluslararası politikasını, Filistin davasına ve Gazze'ye yönelik tutumunu yakından takip ediyoruz.” dedi.


“Türkiye, Filistin davası ve Gazze ablukası konusunda benzersiz bir konuma sahiptir”

“Türk halkının Gazze ablukasını kaldırmak için Mavi Marmara'da nasıl şehitler verdiğini hâlâ hatırlıyoruz.” Haniye, Türkiye'nin Filistin davası ve Gazze ablukası konusunda benzersiz bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la görüşmemizde İsrail'le ticaretin kısıtlanmasına ilişkin alınan kararları ve bu kararların ticari faaliyetlere etkilerini duyduk.” Haniye, şöyle konuştu: “Bu, Gazze'ye yönelik saldırılarında Filistinli kadın, çocuk ve yaşlıların kanını döken, Refah'ta büyük katliamlarla kara saldırısı tehdidinde bulunan, özellikle El-Al'de Müslümanların kutsallığını hiçe sayan Siyonist düşmanlara karşıdır. Mescid-i Aksa'da ve özellikle Kudüs'te.” “Bu ileriye doğru atılmış önemli bir adım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir