EURO 2024: UEFA Sırbistan ve Arnavutluk'a ırkçılık nedeniyle para cezası verdi, Hırvatistan mercek altında

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

UEFA'nın son disiplin yaptırımı, adı ırkçı sloganlarla anılan Arnavut futbolcu Mirlind Daku'ya geldi.

REKLAM

Avrupa futbolunun yönetim ve denetleme organı olan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Almanya'da düzenlenen EURO 2024 turnuvasında Balkan ülkelerinden taraftarların attığı ırkçı sloganlar nedeniyle bir dizi disiplin yaptırımı uyguladı.

Son penaltı, Çarşamba günkü Arnavutluk-Hırvatistan maçında taraftarları Sırp karşıtı sloganlara kışkırttığı için iki maç cezalı olan Arnavut forvet Mirlind Daku'ya verildi.

Bu bölüm nedeniyle Arnavutluk Futbol Federasyonu da 47.250 euro para cezasına çarptırıldı.

İki maç cezalı olan Arnavut oyuncu sosyal medyada özür diledi; UEFA ise bir müfettişin “taraftarların olası ırkçı ve/veya ayrımcı davranışlarını” incelemesi talimatını verdi.

Cezalar ve para cezaları, Arnavutluk'un Pazartesi günü İspanya'ya karşı oynayacağı önemli grup aşaması maçı öncesinde geldi. Daku, 3. grup maçında Pazartesi günü oynanacak İspanya maçında forma giyemeyecek.

Aynı zamanda Hırvatistan, söz konusu maç sırasında taraftarların Arnavut taraftarlarla birlikte Sırpça “Sırpları öldürün” sloganları atması üzerine “taraftarların olası ırkçı ve/veya ayrımcı davranışları” nedeniyle de soruşturuluyor.

Sırbistan, UEFA'nın harekete geçmemesi halinde EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulunmuştu.

En çok penaltı cezası alan takım: Arnavutluk

Arnavutluk, turnuvada sadece iki maç oynamasına rağmen, 15 Haziran'da İtalya'ya karşı oynadığı tek maçtan kaynaklanan çok sayıda suiistimal nedeniyle UEFA disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı.

UEFA, işaret fişeği ve havai fişek patlatmak, bardak bira fırlatmak ve taraftar için sahaya girmekten dolayı Arnavutluk Federasyonu'na 27 bin 375 euro para cezası verdi.

Taraftarların sınırları komşu ülkelerin topraklarına kadar uzanan Arnavutluk haritasını göstermesi üzerine de 10 bin avro daha para cezasına çarptırıldılar.

“Teslim olmak yok”: Sırbistan'ın tartışmalı pankartı

Öte yandan Sırbistan, 16 Haziran'da İngiltere ile oynanan maçta milliyetçi pankart açmakla suçlanmıştı. Pankartta, UEFA'nın “bir spor etkinliğine layık olmayan provokatif bir mesaj” olarak tanımladığı “Teslim Olmak Yok” sloganının üzerinde Kosova toprakları tasvir ediliyordu.

Kosova, 1990'ların sonlarında yaşanan kanlı çatışmaların ardından 2008 yılında tek taraflı olarak Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti. 27 AB üye ülkesinden 22'sinin Kosova'yı tanıması nedeniyle sorun hâlâ tartışmalı.

Sırbistan Futbol Federasyonu, tribünlerden sahaya yabancı cisim atan taraftarlara 4 bin 500 avro daha para cezası verdi.

Kosovalı gazetecinin akreditasyonu geri alındı

Geçtiğimiz Çarşamba günü UEFA, Kosovalı gazeteci Arlind Sadiku'nun EURO 2024 basın akreditasyonunu geri çekmişti. Bu karar, Sadiku'nun 16 Haziran'da oynanan Sırbistan-İngiltere maçında Sırp taraftarları kışkırtması nedeniyle alınmıştı.

Canlı yayın sırasında Sadiku'nun Sırp taraftarlara seslendiği ve çift başlı kartal hareketi yaptığı iddia edildi. Arnavutluk bayrağındaki çift başlı kartal sembolü, Arnavut halkının ve özellikle Kosova'nın etnik gururunu temsil ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan EURO 2024'e 24 ülkenin milli takımları katılıyor.

Bu yıl on yedincisi düzenlenen turnuvanın ilki 1960 yılında Fransa'da düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir