Fransız teknoloji dünyası erken seçimden korkuyor: “Yabancı düşmanı iseniz başarılı olamazsınız”

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransız teknoloji şirketleri, 30 Haziran ve 7 Temmuz'da yapılması planlanan erken seçimlerin olası sonuçlarına ilişkin endişelerini Euronews Next'e dile getirdi.

REKLAM

2017 yılında göreve geldiği günden bu yana Paris'i yapay zeka (AI) alanında dünya lideri yapmayı hedefleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken oylama kararı vermesinin ardından Fransız seçmenler, parlamento seçimlerinin ilk turu için bu hafta sandık başına gidecek.

Ancak ülkenin teknoloji şirketleri, aşırı sağ veya aşırı sol çoğunluğun, ülkenin Avrupa'nın “startup şampiyonu” ve Paris'in “yapay zeka şehri” olma hedefini engelleyebileceğinden korkuyor.

Siyasi belirsizlik yalnızca Fransız teknoloji yatırımcılarını sarsmadı. Ayrıca Macron'un, Schengen dışı profesyonelleri işe almanın hızlı bir yolu olan Fransız teknoloji vizesi gibi teknoloji girişimlerini de durdurabileceğine inanılıyor.

İlk kamuoyu yoklamaları, Macron'un rakibi Marine Le Pen'in katı göçmenlik karşıtı Avrupa şüpheci Ulusal Ralli (RN) partisinin oyların çoğunluğunu kazanabileceğini ve maça göre seçilecek bir başbakanla hükümete liderlik edebileceğini öngörüyor.

Yeşil yapay zeka şirketi namR'ın CEO'su Chloe Clair, çalışanlarının Fransızca konuşulan Kuzey Afrika ve Güney Afrika'dan geldiğini belirterek, “Her yerde uluslararası yeteneklere ihtiyacımız var” dedi.

“Çeşitlilik ne kadar fazla olursa, biz de o kadar farklı düşünürüz ve algoritmalarımız da o kadar az önyargılı olur, çünkü bunlar farklı insanlar tarafından yaratılır, farklı insanlar tarafından onaylanır. Çünkü farklı bir kültüre, bize öğretilenden farklı bir düşünme biçimine sahipler. Fransız okullarında,” dedi Clair Euronews Next'e. ha” dedi.

Clair, çeşitlilik ve göç olmadan Paris'in Macron'un umduğu gibi “ışıklar kentinden yapay zeka kentine” dönüşemeyeceğini savunarak, şunları söyledi: “Fransa bu görevi başaramayacak. Her durumda yabancı düşmanlığınız varsa başarılı olamazsınız.”

Teknoloji “yavaşlıyor”

Büyük Dil Modelleri (LLM) eğitimi için en büyük kamuya açık veri kümesi olan Common Corpus'u başlatan Pleias'ın kurucu ortağı Pierre-Carl Langlais, yurtdışında daha iyi maaşlarla ilgili bir başka sorunun da Fransız teknoloji sektöründe beyin uçuşu olduğunu söylüyor.

Ancak Langlais, LLM'lerde deneyimi olan kişilerin uzmanlıklarını kabul etmelerine gerek olmadığını da belirtti. “Gerçek bir boşluk var; en iyi üniversitelerden mezun olan kişilerin mutlaka bu alanda uzman olmaları gerekmiyor.”

Euronews Next'e verdiği röportajda Langlais, bu becerilerin kurum dışında da öğrenilebileceğini ancak iyi bir okulda eğitim görmemiş olanların fark edilmediğini ekledi.

Ancak ülkede yaşanan siyasi istikrarsızlık, yerel teknoloji şirketlerini daha seçimler başlamadan etkilemeye başladı.

Langlais, Common Corpus AI projesinin kamuya açık olması ve Fransa Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmesi nedeniyle öngörülebilir gelecekte görünürlük kazanmanın zor olduğunu belirterek şunları ekledi: “Uzun vadeli bir sözleşme yapmayacağız çünkü devlet finansmanıyla ilgili sorun şu ki Bir tarafta uzun zaman önce kararlaştırılan büyük kamu sözleşmeleri var ve bu da “Yani zaman çizelgesi olup bitenlerden biraz bunalmış durumda” dedi.

“Önümüzdeki ay herhangi bir partinin çoğunluk elde etme şansının çok az olduğunu düşünüyorum ve bu da birçok projeyi yavaşlatacak” diye ekledi.

Sadece start-up'lar veya teknoloji şirketleri değil, Fransız şirketleri de faaliyetlerine devam etmek için altı ay beklemek zorunda kalabilir.

Karbon muhasebesi çözümleri firması Greenly'nin genel müdürü Alexis Normand, “Fon toplama, satın almalar veya şunu veya bunu tartışan Fransız şirketleri 'seçimleri bekleyelim' diyor” dedi.

“Bunun anlamı aslında eylül ayını beklememiz, bu hikaye yüzünden herkes altı ay kaybetti. Bu herkesi doğrudan etkiliyor. Yani bu çok ama çok kötü bir haber” diye ekledi.

'Yarışın dışında'

Fransa, Avrupa'nın teknoloji merkezi olmasının yanı sıra yeşil dönüşüm için de çaba harcıyor; Ancak aşırı sağcı Ulusal Miting'in (RN) Ulusal Meclis'te lider parti haline gelmesi durumunda tüm bunlar tehlikeye girebilir.

Partiden yakın zamanda yapılan bir açıklamada enerjide KDV'nin indirileceği belirtildi.

REKLAM

Aşırı sağ ya da aşırı sol bir hükümete taraftar olmayan Normand, bunun geçişi hızlandırmak yerine fosil yakıt tüketimini teşvik ettiğini söylüyor.

“En sol çevre sorunlarına çok daha sıcak bakıyor ama girişimcilere karşı öyle değil. Çünkü girişimci olduğunuzda veya para topladığınızda, hâlâ iyi işleyen bir sermaye piyasasına ihtiyacınız var” dedi.

Çoğunluğu hangi parti kazanırsa kazansın finansman önemli bir sorun olacak gibi görünüyor. Macron, teknoloji şirketlerine fayda sağlayan çeşitli vergi reformları başlattı ve beş yıl içinde 30 milyar avro değerinde bir ulusal yatırım planı olan Fransa 2030 gibi projeler başlattı.

France Digitale lobi grubunun genel müdürü Maya Noel şunları söyledi: “Fransa'da pek çok iddialı derin teknoloji projesi oluşturuluyor, ancak bunların uzun vadeli finansmana ihtiyacı var. Bu finansman durursa, bu, çok fazla iş yaratılmayacağı anlamına geliyor”.

Noel, “Karamsar değilim ve kendime çok güveniyorum ve bugün bu hedefin güzel ve dayanıklı bir ekosistem yarattığını düşünüyorum” dedi ve şunu ekledi: “Ama benim korkum her şeyi yok edeceğimiz değil, aksine bu. İvmeyi tamamen yok edeceğiz ve koşunun dışında kalacağız.”

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir