Güneş'te şiddetli patlama: Son 6 yılın en güçlü fırtınası Dünya'yı vurdu

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), güneş patlamasıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada jeomanyetik fırtınanın elektronik cihazlarda sorunlara yol açabileceği uyarısı yapılıyor. GPS ile ilgili sorunlar olabileceği eklendi. Bu tür fırtınalar genellikle Güneş'ten Dünya'ya gelen yüklü parçacıkların atmosferle etkileşimi sonucu ortaya çıkıyor ve manyetik fırtınaları tetikleyebiliyor.

Fırtına Dünya'dan 20 kat daha büyük bir kütleden geldi. Birkaç gün önce Güneş'teki bir parlama, doğrudan Dünya'ya doğru büyük bir parçacık akışına neden oldu.


Bu kadar şiddetli bir fırtına beklenmiyordu

Jeomanyetik fırtınaları takip eden bilim insanları, bu olaydan sonra bir güneş fırtınasının gezegeni vurabileceğini öngördü. Ancak bu kadar şiddetli bir fırtınanın oluşması beklenmiyordu. Analizler, fırtınanın aslında son 6 yılın en güçlüsü olduğunu gösteriyor.

Bu aynı zamanda Güneş'in Aralık 2019'da başlayan son evresinde üretilen en güçlü fırtınadır. Bu nokta daha önce saatte yaklaşık 2,1 milyon kez hareket eden bir dizi güneş fırtınası yaratmıştı.


Güneşin fırtına döngüsü

Her 11 yılda bir yıldız sakin veya fırtınalı bir döngüyü tamamlar ve yeni bir döngüye başlar.

Güneş'in 2019 yılında 25. döngüsüne girdiği biliniyor.

Gökbilimciler, Güneş'teki patlamaların giderek artacağını ve birkaç yıl içinde zirveye ulaşacağını söylüyor. Çünkü Güneş şu anda aktif bir aşamadadır.


Güneş fırtınası nedir?

Güneş'te yüksek kütleli plazmaları uzaya fırlatan patlamalara koronal kütle püskürmeleri (CME'ler) adı verilir. Bu plazmalar Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime girdiğinde ve manyetosferde geçici bozulmalara neden olduğunda bunlara güneş fırtınaları adı verilir.

CME'ler genellikle çevrelerine göre nispeten soğuk oldukları için karanlık görünen güneş lekelerinde görülürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir