Hayran türleri nelerdir? Bir fan ne kadar elektrik tüketir? Çok mu yanıyor?

Sıcak havalarda insanlar biraz serinlemek için çeşitli cihazlar kullanıyor. Bu cihazlardan biri de birçok özelliğiyle dikkat çeken fanlardır. Pratik ve ekonomik yönleriyle öne çıkan fanlar, kullanıldığı ortamı serinletmeye yardımcı oluyor. Bugünlerde küçük fanlar gibi birçok farklı fan türü mevcut.

Hayran türleri nelerdir?

Günümüzde farklı nitelikleri ve çalışma prensipleriyle öne çıkan pek çok fan türü bulunmaktadır. Bazı fan çeşitleri kaide işlevine sahipken bazıları tavana monte edilerek kullanılabilmektedir. Fanlar ayrıca klimalardan daha ucuzdur. Kış aylarında insanlar kat kat giyinerek soğuğa bir nebze olsun dayanabilirken yaz aylarında bu pek mümkün olmuyor. Yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olması ev ortamındaki nem dengesinin değişmesine ve artmasına neden olur.

İnsanlar evlerinde veya iş yerlerinde serinlemek ve biraz nefes almak için birçok özelliğe sahip vantilatör çeşitlerinden birini tercih etmektedir. Farklı tasarımları ve özellikleriyle öne çıkan fan çeşitleri genel olarak şu şekildedir:

  • Fan: Adından da anlaşılacağı gibi tavana monte edilebilen fan çeşitlerinden biridir. Kullanılan alanda yeterli hava akışı sağlar.
  • Masa pervanesi: Uzaktan kumandalı versiyonları da bulunan bu fan tipinin boyutları diğerlerine göre daha küçüktür. Portatif özelliğinden dolayı her yerde kullanılabilir.
  • Kule fanı: Küçük odalarda tercih edilen bu fan modeli uzun ve dar bir yapıya sahiptir. Kullanıldığı alanda iyi hava sirkülasyonu sağlar.
  • Ayaklı Vantilatör: Bu ayaklı fan tipi yüksek performansta çalışır ve odayı daha hızlı soğutma özelliğine sahiptir.
  • Buhar fanı: Hem dış hem de iç mekanlarda yaygın olarak kullanılan bu fan tipi, ilave bir su deposuyla donatılmıştır. Bu tanka doldurulan su, cihaz çalışırken buharlaşarak sis halinde ortama yayılır. Su üfleyici olarak da bilinir.
  • Katlanır fan: Adından da anlaşılacağı gibi tek ele sığan çok küçük bir fan türüdür. Taşınabilir özelliğinden dolayı her yerde kullanıma uygundur.
  • Yer vantilatörü: Hem dış mekanda hem de iç mekanda kullanılabilen bu fan tipi yere yakın bir tasarıma sahiptir.

Bir fan ne kadar elektrik tüketir?

Günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan ve son derece ekonomik olan vantilatörlerin birçok modeli bulunmaktadır. Fanlar klimalardan daha fazla elektrik tüketebilir. Fanların elektrik tüketim değeri kullanım sıklığına ve cihaz tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tavana monteli tavan vantilatörleri masa vantilatör modellerine göre daha fazla elektrik tüketebilmektedir. Fanlar genel olarak özelliklerine göre 40 ila 100 watt arasında elektrik tüketme kapasitesine sahiptir.

Fan çok mu yanıyor?

Fanlar birçok farklı tasarım ve boyutta gelir. Bütün gün çalışan bir fan çok fazla elektrik tüketebilir. Klimalar belirli aralıklarla çalıştığı için fanlara göre daha az enerji tüketir. Gün boyu kapatmadan kullanılan 50 watt'lık bir masa vantilatörü yaklaşık 1,20 kWh elektrik tüketebilmektedir. Bu elektrik tüketimleri ve tüketim oranları fanın büyüklüğüne, gücüne ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Doğru kullanıldığında bu cihazlar uzun ömürlüdür ve güçlü bir soğutma etkisine sahiptir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Torpido saldırıları büyük bir mesele haline geldi!  Bakanlık açıklamasıTorpido saldırıları büyük bir mesele haline geldi! Bakanlık açıklaması
Bir Seçil Erzan vakası daha: Dolandırılanlar arasında Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileri de varBir Seçil Erzan vakası daha: Dolandırılanlar arasında Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileri de var
Araç iş yerinde kaza yaptı!  Felaketin eşiğindeydikAraç iş yerinde kaza yaptı! Felaketin eşiğindeydik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir