IMEI nedir, IMEI nasıl sorgulanır? E-devlet IMEI talebi

Cep telefonlarında ayrıca kimlik belirleme işlevi görebilecek bazı kodlar veya numaralar bulunur. Bunlardan biri de tüm telefonlarda bulunması gereken ve birçok açıdan gerekli ve önemli olan IMEI numarasıdır.

IMEI nedir?

İngilizce'de Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği, Türkçe'de Uluslararası Mobil Ekipman Kodu anlamına gelen IMEI numarası her telefonda bulunur ve benzersizdir. Bu 15 haneli kod her telefona göre değişir. Ayrıca IMEI numarasını kopyalayıp mevcut telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

IMEI numarası telefonun kimlik numarası olarak kabul edilir. Cep telefonunuza kimlik vermenin yanı sıra kaybolması veya çalınması durumunda bu numara üzerinden sorgulama yapılabilir ve bu numara sağlanarak güvenlik birimlerine yardımcı olunabilir. Cihazınızın IMEI numarası bilinmiyorsa çeşitli yöntemlerle IMEI sorgusu yapabilirsiniz.

IMEI nasıl sorgulanır?

Cihaz üzerinden IMEI sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için farklı telefon markalarının IMEI sorgulamanın farklı yolları vardır. En yaygın yöntem aşağıdaki adımlardan oluşur:

 • Cep telefonunuzdaki numaralardan sırasıyla “*#06#” tuşlayın.
 • Ekranda görünen ve IMEI numarası olarak adlandırılan numara o cihazın IMEI numarasıdır.

IMEI numarası talebi, uzun süredir internet üzerinden çok sayıda resmi işleme olanak sağlayan e-Devlet sistemi üzerinden de yapılabiliyor. Bunun için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet IMEI talebinde bulunmak için sistem arama butonuna IMEI numarası iste yazıp açılan sayfadaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

BTK'dan (Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu) IMEI talebi e-Devlet üzerinden veya doğrudan da yapılabilecek.

iPhone IMEI sorgulamak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

 • Appleid.apple.com adresine İnternet üzerinden erişin.
 • Cihazınızda kullanılan Apple Kimliği bilgileriyle giriş yapın.
 • Cihazlar bölümü seçilir.
 • Açılan sayfada seri numarasını görüntülemek istediğiniz cihazı seçin ve adımları tamamlayın.
 • Apple IMEI sorgulaması da aynı site üzerinden yapılabilmektedir.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Burcu Köksal, tarama yaptığını duyurdu. Burcu Köksal, Afyonkarahisar Belediyesi'nde “böcek” taraması yaptığını duyurdu: “Her yerde kameralar, böcekler var.”
Dehşete düştü ve sesini duyurmak için pankart astı: 'Dışarı çıkamıyorum'Dehşete düştü ve sesini duyurmak için pankart astı: 'Dışarı çıkamıyorum'
  Meteoroloji'den 16 ilde sarı kod uyarısı! AKOM'dan İstanbul'a son dakika uyarısı! Şiddetli yağmur ve fırtına kapıda Meteoroloji'den 16 ilde sarı kod uyarısı! AKOM'dan İstanbul'a son dakika uyarısı! Şiddetli yağmur ve fırtına kapıda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir