İngiliz polisi Stonehenge'i turuncuya boyayan iki çevre aktivistini tutukladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İngiliz polisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ünlü Stonehenge anıtını turuncuya boyayan “Sadece Petrolü Durdurun” protestocularından ikisini tutukladı.

REKLAM

İngiliz polisi, çevre aktivistlerinin İngiltere'nin güneybatısındaki ünlü UNESCO Dünya Mirası Alanı Stonehenge'e turuncu bir madde sıkmasının ardından Çarşamba günü iki kişiyi tutukladı.

Petrolü Durdurun protesto grubu21 yaşındaki Niamh Lynch ve 73 yaşındaki Rajan Naidu adlı iki aktivistin, bir sonraki Birleşik Krallık hükümetinin 2030 yılına kadar fosil yakıtları aşamalı olarak durdurmayı yasal olarak taahhüt etmesini talep etmek için Stonehenge'i “turuncu toz boyayla süslediğini” söyledi.

Görüntüler sosyal medyada paylaşılırken grup, “yakında yağmurda akıp gitmesi” için “portakallı mısır unu” kullandığını iddia etti.

Wiltshire Polisi yaptığı açıklamada “Stonehenge'de bu öğleden sonra meydana gelen olay sonrasında iki kişinin tutuklandığını” söyledi.

“Memurlar olay yerine gitti ve anıta zarar verdiğinden şüphelenilen iki kişiyi tutukladı. Soruşturmalarımız devam ediyor ve English Heritage ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Olay, İngiltere'de genel seçim kampanyası devam ederken, seçmenler 4 Temmuz'da sandık başına gitmeden önce meydana geldi.

Mevcut Başbakan Rishi Sunak, olayı “Birleşik Krallık ve dünyadaki en eski ve en önemli anıtlardan birine yapılan utanç verici bir vandalizm eylemi” olarak nitelendirdi.

“Just Stop Oil aktivistlerinden utanmalı” diye ekledi.

Just Stop Oil'in bir sözcüsü, önümüzdeki ay yapılacak seçimleri kazanması beklenen İşçi Partisi'nin yeni petrol ve gaz lisansları vermeme sözü vermesine rağmen “bunun yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz” dedi.

Just Stop Oil, protestoyu, kalabalığın kutlamak için alanda toplandığı Yaz Gündönümü festivalinden bir gün önce düzenlemeyi seçtiğini söyledi.

“İnsanlığı savunmak için bir araya gelmeliyiz, yoksa her şeyi riske atacağız. Bu nedenle Just Stop Oil, bir sonraki hükümetimize fosil yakıtları 2030 yılına kadar aşamalı olarak sonlandıracak yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzalamaya çağırıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir