İsrail Başbakanlığı: Amerikan büyükelçisi silah ve mühimmatın teslim sürecinde olduğunu söyledi

İsrail başbakanlığının X sosyal medya hesabından, ABD'den İsrail'e silah ve mühimmat sevkiyatına ilişkin açıklama yayımlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Amerika'nın İsrail Büyükelçisi Jack Lew dün Başbakan Netanyahu'ya, Başbakanın bahsettiği mühimmat ve silahların İsrail'e teslim edilme aşamasında olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Netanyahu'nun teslimatın gerçekleşmesini beklediği belirtildi ve İsrailli yetkililere ABD'li mevkidaşlarıyla birlikte çalışmaları talimatı verildi.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in ABD yönetiminin İsrail'e silah ve mühimmat sağlayamama sorununu çözmek için çalıştığını doğruladığını söyledi.

ABD'nin son aylarda İsrail'e silah ve mühimmat sağlamadaki başarısızlığını “mantıksız” olarak nitelendiren Netanyahu, Blinken'e şunları söyledi: “ABD'nin en yakın müttefiki İsrail, hayatı için savaşıyor ve aynı zamanda İran ve diğer ortak müttefiklerimizle de savaşıyor.” düşmanlar.” dediği aktarıldı.

ABD, Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e milyarlarca dolar yardımda bulunurken, ABD Temsilciler Meclisi 8 Mayıs'ta İsrail'e yaklaşık 250 ila 1000 kilogram ağırlığında bomba tedariğinin yapıldığını açıklamıştı. durdu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk ve 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 396 Filistinli öldürüldü, 85 bin 523 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir