Kahve makinesi olmadan kahve yapmanın 3 basit yolu! – En son hayat haberleri

Kahve, her gün milyarlarca fincan tüketilen, dünyanın en popüler içecekleri arasında yer alıyor. Kahve demlemenin düzinelerce yolu var ve evde harika bir fincan hazırlamak için süzücüye veya otomatik kahve makinesine ihtiyacınız yok. Aslında pek çok kahve içen kişinin standart bir kahve makinesi bile yok! Kuyu, Kahve makinesi olmadan kahve nasıl yapılır?

BİR BARDAKTA KAHVE NASIL YAPILIR?

Bu demleme yöntemi, kahve demlemenin en basit ve en basit yaklaşımı olabilir. Bonus olarak, uygun fiyatlı ve hemen hemen herkes tarafından erişilebilir. Bu yöntemin ana dezavantajları hassasiyet eksikliği ve aşırı ısınma riskidir, bu nedenle kahve konusunda özellikle titizseniz bu sizin için olmayabilir.

Dilediğiniz kadar suyu bir tencereye dökün ve kaynatın.

Su kaynayınca ocağı kapatın. Yaklaşık 30 saniye soğumaya bırakın ve kahve telvesini ekleyin (burada orta derecede öğütme en iyisidir). 2 yemek kaşığı kahveye 1 ½ bardak su oranıyla başlayın ve uygun gördüğünüz şekilde ayarlayın.

Tencereyi sıkı bir kapakla kapatın ve 5-6 dakika demlenmeye bırakın. Bu işlem sırasında telveler tencerenin dibine çökecektir.

İsterseniz kahveyi ince gözenekli bir süzgeç veya tülbentten süzün veya fincanlara dökün.

FRANSIZ BASININDA KAHVE NASIL YAPILIR?

French Press, tutarlı bir fincan kahve üreten ve fazla yer kaplamayan basit, uygun fiyatlı bir cihazdır. Bu işlem için iri taneli kahve telvesi kullandığınızdan emin olun, çünkü daha ince taneler filtreye takılacak ve bazen filtreden geçerek çamurlu bir karışım oluşturacaktır.

Dilediğiniz kadar suyu bir tencereye dökün ve kaynatın.

Uygun miktarda kaba kahve telvesini tartın ve French press'e ekleyin. İyi bir başlangıç, kahve/su ağırlık oranının 1:12 olması olacaktır.

Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve hafifçe soğuması için yaklaşık 30 saniye bekletin. French press için ideal su sıcaklığı 205 derecedir.

Suyu, kahve telveleriyle birlikte French Press'e dökün. Bir kaşıkla karıştırın, ardından pistonu bastırmadan karışımı French Press'in üst kısmıyla örtün.

Kahveyi filtrelemek için pistonu yavaşça ama sıkıca aşağı itmeden önce 4 dakika bekletin. Hemen servis yapın ve yemeğinizin tadını çıkarın!

MOKA’DA KAHVE NASIL YAPILIR?

Bu dayanıklı mutfak kahve makinesi, son derece popüler olduğu İtalya'dan geliyor. Yukarıda açıklanan sistemlerin aksine, moka kapları kahveyi demlemek için buhar basıncını kullanır ve sonuçta espressoya benzer güçlü bir kahve elde edilir. Espresso tutkunuysanız ve espresso makinesine para harcamak istemiyorsanız moka pot tam size göre olabilir. Bununla birlikte, biraz öğrenme eğrisi vardır, bu nedenle yöntemi öğrenirken sabırlı olun.

Sıcak suyu moka potun alt haznesine, buhar tahliye vanasıyla aynı seviyeye gelinceye kadar dökün. Önceden ısıtılmış su acılık riskini azaltır.

Filtre sepetini ince çekilmiş kahve ile doldurun ve bastırmadan düzleştirin. Sıkıca değil, gevşek bir şekilde doldurulmalıdır.

Filtre sepetini suyun üzerinde yüzecek şekilde alt bölmeye yerleştirin, ardından moka potun üst kısmını tabana sıkıca vidalayın.

Moka potu orta ateşte 5-10 dakika veya tıslama ve patlama sesi duyuncaya kadar ocağa koyun. Bu noktada ocaktan alın ve kahvenin bir süre daha akmasını bekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir