Küresel Piyasalar Karmaşıklığını Sürdürüyor – Son Haberler

ABD'de son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ekonomik aktivitenin güçlü olduğuna işaret ederken, dün ADP özel sektör istihdamının Mart ayında piyasa beklentilerinin üzerinde 184 bin kişiye yükselmesi, işgücü piyasasındaki kısıtlayıcı duruşun devam ettiğine dair işaretler verdi.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü'nün (ISM) hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Mart'ta aylık 1,2 puan düşüşle 51,4 ile piyasa beklentilerinin altında kalırken, S&P Global'in Mart ayı için açıkladığı Hizmet sektörü PMI verileri de 0,6 puan düştü. 51.7'ye. Verilerdeki düşüşe rağmen hizmet sektöründeki genişlemenin devam ettiği görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, dün Stanford İş, Hükümet ve Toplum Forumu'nda yaptığı konuşmada para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerleyeceğine dair güven artana kadar politika faizini düşürmenin uygun olmayacağını söyleyen Powell, şöyle konuştu: “Ekonominin gücü ve enflasyon cephesinde şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında , gelen verilerin politika kararlarımıza rehberlik etmesine izin verecek zamanımız var.” dedi.

Powell, “Genel ekonomi beklediğimiz gibi devam ederse, FOMC üyelerinin çoğu politika faizini bu yılın bir noktasında düşürmenin uygun olacağına inanıyor” dedi. Dedi.

Dün diğer Fed yetkilileri de açıklamalar yaparken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic bu yılın son çeyreğinde hala faiz indirimi beklediğini söyledi.

2026'dan önce yüzde 2'lik enflasyon hedefine dönmenin mümkün olacağını düşünmediğini söyleyen Bostic, yolun inişli çıkışlı olacağını ve enflasyonun son aylarda 2023'e göre çok fazla hareket etmediğini söyledi.

Analistler, otoritelerin veri ve açıklamalarının ardından borsalarda karışık bir seyir gözlemlendiğini ve yarın açıklanacak ABD istihdam raporu verilerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında Fed'in haziran ayında faiz indirimine başlama ihtimalinin %64 olduğu ortaya çıkarken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,43'ten %4,35'e geriledi.

Üst üste üçüncü işlem gününde de düşüş trendini sürdüren dolar endeksi şu anda 104,2 seviyesinde bulunuyor.

Powell'ın bu yıl olası faiz indirimlerine verdiği desteğin etkisiyle ons altının fiyatı art arda yedinci işlem gününde de yükseliş eğilimini sürdürerek 2.300 doları aştı. Ons altının fiyatı şu anda 2.299 dolardan satılıyor.

Jeopolitik gerilimler ve arz kesintileri yüksek petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, yükselişini üst üste 6 işlem gününe çıkardıktan sonra 89,3 dolardan işlem görüyor.

Dün New York Borsası'nda Nasdaq ve S&P 500 endeksleri yüzde 0,23, New York Borsası'nda ise yüzde 0,11 oranında değer kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,11 kayıp yaşadı. ABD'de endeks vadeli kontratları güne karışık bir performansla başladı.


Avrupa

Avrupa borsalarında dün olumlu seyir hakim olurken, gözler hizmetler sektörü ve bölge genelinde bugün açıklanacak bileşik PMI verilerine çevrildi.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) son toplantısının tutanaklarının bugün yayınlanacağını hatırlatarak, tutanaklarda bankanın gelecekte atacağı adımlara ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtti.

Öte yandan euro bölgesinde dün açıklanan ön enflasyon verilerine göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Mart ayında yıllık %2,4 artışla beklentilerin altında kalırken, aylık bazda %0,8 arttı.

Açıklanan veriler ECB'nin yakında faiz indirimine başlayabileceği beklentilerini güçlendirse de, dolar endeksinin düşmesiyle üst üste üçüncü işlem gününde de yükseliş eğilimine giren euro/dolar paritesi şu anda %0,1 ile 1,0850 seviyesinde işlem görüyor. önceki kapanışa göre daha yüksek.

Dün İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,03, İtalya'da MIB 30 endeksi %0,45, Almanya'da DAX 40 endeksi %0,46 ve Fransa'da CAC endeksi 40 %0,29 arttı. Avrupa'da endeks vadeli kontratları yeni güne karışık bir performansla başladı.


Asya

Asya borsalarında alım eğilimi belirginleşirken, Çin ve Hong Kong piyasalarında tatil nedeniyle bugün işlem yapılmadı.

Dün Tayvan'da yaşanan depremin ardından dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.'nun (TSMC) bazı fabrikalarında üretimi durdurduğu haberi gündemin üst sıralarında yer almaya devam ediyor.

İlgili üretim kesintilerinin ardından çip fiyatlarının artabileceği yönündeki beklentilerin artmasıyla birlikte, Samsung Electronics ve SK Hynix hisselerinin öncülüğünde borsalarda yukarı yönlü bir ivme görüldü.

Kapanışa doğru Japonya'da Nikkei 225 endeksi %1,3, Güney Kore'de Kospi endeksi ise %1 oranında değer kazandı.

Yurt içinde dün satış trendi izleyen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası BIST 100 endeksi günü yüzde 1,05 değer kaybıyla 8.945,80 puandan kapattı.

Dolar/TL dün bankalararası piyasada satıcılı bir seyir izleyerek günü önceki kapanışın %0,3 altında 31,9535 seviyesinde tamamladıktan sonra bugün açık 31,9560 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün ülkede reel efektif döviz kuru ile haftalık para ve bankacılık istatistiklerinin takip edileceğini, Avrupa'da ise hizmetler sektörü ve bileşik PMI'ın yanı sıra dış ticaret dengesinin ve ABD'de işsizlik yardımlarına ilişkin haftalık verilerin takip edileceğini söyledi. Yurt dışında da takip edilen BIST, teknik açıdan 100 endeksinde 8.900 ve 8.800 seviyelerinin destek, 9.000 ve 9.100 puanlarının ise direnç olduğunu kaydetti.


Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

10,55 Almanya, Mart ayı bileşik PMI/hizmet sektörü

11.00 Euro Bölgesi, Mart ayı bileşik PMI/hizmet sektörü

11.30 İngiltere, Mart Bileşik/Hizmetler PMI

12.00 Avro Bölgesi, Şubat ÜFE

14.30 Türkiye, Mart ayı reel efektif döviz kuru

14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve bankacılık istatistikleri

15:30 ABD, Şubat ayı dış ticaret dengesi

15:30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir