Manas Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğini güçlendiriyor

Protokol, Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Üniversite Rektörü Ahmet Yesevi Dr. Janar Temirbekova tarafından Manas Üniversitesi Rektörlüğünde imzalandı.

Rektör Dr. Rektör Prof. Janar Temirbekova'yı Manas Üniversitesi'nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alpaslan Ceylan, Türk dünyasında insana en büyük yatırımı yapan üniversitelerin Manas Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi olduğunu, dolayısıyla bu iki üniversitenin birçok açıdan ortak özelliklere sahip olduğunu, iki üniversite arasında daha önce iş birliği protokolleri imzalandığını ve bu üniversitelerle birlikte çalışmalar yapıldığını söyledi. Protokolün yenilenmesinin ardından iki üniversite arasındaki iş birliğinin çok daha geniş kapsamlı olacağını ve tek kapsamda devam edeceğini söyledi.


Altın Köprü Yesevi ve Manas Üniversitesi

Biri adını Türk dünyasının manevi lideri Ahmet Yesevi'den, diğerini ise Türk dünyasının en önemli ve en uzun destanı Manas'tan alan bu iki üniversitenin, Türk devletleri arasında altın bir köprü görevi gördüğünü hatırlatarak, yakışır şekilde isimleri ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında üst sıralarda yer alıyorlar. . Alpaslan Ceylan, bu iki üniversitenin iş birliğiyle ortaya çıkacak sinerjinin Türk dünyasının birliğine, Türk dünyası yükseköğretim sisteminin gelişmesine ve Türk dünyası gençliğinin daha iyi eğitimine hizmet edeceğini vurguladı.

Alpaslan Ceylan, protokolün Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerdeki üniversitelere de örnek olacağına inandığını söyledi.


Türk devletlerine en önemli destek

Rektör Dr. Janar Temirbekova da, bağımsızlığını ilan eden Türk devletlerine en büyük ve en önemli destek olarak kurulan Ahmet Yesevi ve Manas Üniversitelerinin yükseköğretimde Türk devletlerinin gözbebeği olduğunu belirterek, Bu iki üniversite üzerlerine düşen büyük sorumluluğun bilincinde olarak büyük bir özveriyle çalışıyor ve üniversitelerine büyük önem veriyor. .

Manas Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğini güçlendiriyor

İşbirlikleri açısından daha eksiksiz olması ve yeni fırsatların günümüz koşullarına göre değerlendirilmesine olanak sağlayacak şekilde güncellenen Protokol; Bu, iki üniversitenin her zamankinden daha etkin ve verimli projeler yürütmesinin önünü açacak, bundan sonra iki üniversitenin Türk dünyasına ve insanlığa fayda sağlayacak, onlarca yıldan daha fazla fayda sağlayacak birçok çağdaş ortak projeye imza atmasının önünü açacaktır. Karşılıklı tecrübenin, Türk dünyasının misyonu olan bu iki kardeş üniversitenin işbirliğinden doğacak sinerjinin, Türk Devletleri Teşkilatı'nın amaç ve hedeflerine büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Hoca Ahmet Yesevi, Dr. Alpaslan Ceylan'ın davetlisi olarak Kırgızistan'a geldi. Janar Temirbekova, Manas Üniversitesi'nin geleneksel sokak iftarına katıldı; Üniversiteyi ülke çapında yayınlayan Manas Televizyonu programına konuk oldu ve üniversitesini tanıttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir