Marmara'nın 'Küçük Antalya'sı 'benekli solgunluk virüsü' ortaya çıktı – Son Dakika Hayat Haberleri

Benekli solgunluk virüsü bu yıl bölgedeki Çaltı, Akçasu ve Yakacık köylerinde seraların bulunduğu alanı da etkiledi. Seralarda bulunan domates fidelerinin belli bir gelişme düzeyine ulaştıktan sonra baş kısmında oluşan leke nedeniyle büyümelerinin durduğu gözlemlendi. Üreticiler bu durum karşısında ne yapacağını bilemezken, Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri seralarda incelemelerde bulundu.

“HASTALIK VİRÜSÜ GELDİ VE ŞU ANDA TEDAVİSİNİ BULAMIYORUZ”

Yakacık Köyü Muhtarı Hüseyin Yıldırım, bu yıl domates konusunda başarı yakalandığını anlatarak, şöyle konuştu: “Hastalık virüsü geldi ve şu anda çaresini bulamıyoruz. İl tarım müdürlüklerimiz ve ilçe yetkililerimiz ve tüm ekip, bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Tarlada ilaç yok ama hastalık domateslerimizin bir noktasına etki ediyor ve sonra onları öldürüyor.” Seraları görüyorsunuz, tarım bu yıl daha da kötüleşti. Sadece Yakacık köyümüzdeki Çaltı'dan bahsetmiyorum, yüzde 30-40. Hasar çok büyük dedi.

Muhtar Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “Geçen yıl iyiydi, iyi miktarda aldık, hastalık yoktu. Ama bu yıl geçen yılın yarısı kadar bile alamayacağız. Geçen yıl domates 20 liradan başladı, buradan 15 liraya yakın sattık. Ancak bu yıl hasat olmadığı için hastalıktan dolayı fiyatlar çok yüksek olabilir. Bu dönemde Marmara'nın küçük Antalya'sında, Yakacık köyünde, Çaltı'nda, Akçasu'da, Geçitli'de, Tuzaklı'da 4 bin dekar varsa. Domatesin 2. bin dekarı hasta. Peki, şu anda doğru yer burası. Eğer masraflarımızı karşılayabilirsek, şu anda arazide 300 bin liralık hasar var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir