Nasrallah Rum tarafını tehdit etti… İsrail ile Lübnan savaşa girecek mi? – Son dakika dünya haberleri

Gazze'deki savaşa paralel olarak sekiz ayı aşkın süredir İsrail ile çatışma halinde olan Lübnan'daki savaş Hizbullah Örgüt Salı günü İsrail topraklarının derinliklerindeki büyük askeri tesislere ait olduğunu söylediği insansız hava araçlarının (İHA) görüntülerini yayınladı.

“ARTIK İSRAİL'DE GÜVENLİK OLMAYACAK”

Hizbullah lideri Seyyid Hasan NasrallahÇarşamba günü televizyonda yayınlanan konuşmasında, daha geniş bir savaş durumunda şunları söyledi: “İsrail'de artık güvenli yer kalmayacak” söz konusu.

Nasrallah ayrıca şunları söyledi: İsrail, Akdeniz'de kendisini bekleyenin çok büyük olduğunu biliyor. “Bu büyüklükte bir savaşla karşı karşıya kaldığımızda bizi karada, havada ve denizde beklemesi gerektiğini biliyor.” İsrail'e sert mesajlar gönderdi.

İSRAİL, LÜBNAN'A SALDIRI PLANLARINI ONAYLADI

İsrail Dışişleri Bakanı İsrail KatzSalı günü, Hizbullah'a karşı topyekün savaş kararının yakında verileceği konusunda uyardı, İsrail ordusu da öyle “Lübnan'a saldırının operasyonel planı onaylandı” Açıkladı.

“GRKY'YLE DE ANLAŞABİLİRİZ”

Nasrallah, AB'nin Lübnan'a en yakın ülkesi olan ve İsrail'le samimi ilişkiler içinde olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) de İsrail'in havaalanlarını ve üslerini askeri tatbikatlar için kullanmasına izin vermekle suçlayarak tehdit etti.

Nasrallah, “İsrail'in Lübnan'ı hedef alırken Kıbrıs Rum havaalanlarını ve üslerini kullanması, Kıbrıs Rum hükümetini savaşın tarafı haline getiriyor. “Hizbullah'ın, savaşın bir parçası olması durumunda Güney Kıbrıs'taki Rum yönetimiyle de anlaşmaya varabileceği konusunda uyarıyoruz.” Dedi.

Kıbrıs Rum yönetimi pozisyon almayı reddediyor

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos KristodoulidesÜlkesinin herhangi bir çatışmada taraf olacağı yönündeki suçlamaları şu sözlerle reddetti:

“Kıbrıs sorunun değil, çözümün bir parçası. Bu rol, sadece Arap dünyasının değil uluslararası toplumun da kabul ettiği insani koridor sayesinde açıkça görülüyor.” dedi ve Kıbrıs'tan Gazze'ye yapılan yardım sevkiyatlarına değindi.

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin İsrail ordusuna toprak veya üs teklif edip etmediği bilinmiyor ancak iki ülke orduları geçmişte Kıbrıs'ta birçok ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir