Osmaneli karpuzunun hasat zamanı kaydedildi

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2022 yılında tescil edilen Osmaneli karpuzu, Güneydoğu Anadolu bölgesinin bazı illerinden gelen mevsimlik işçiler tarafından ilçenin önemli üretim merkezlerinden Medetli köyü arazilerinde hasat ediliyor.

Karpuzlar tüccarlardan satın alınıp kamyonlara yüklenerek başta İstanbul olmak üzere birçok şehre götürülerek manav, market ve çarşılarda tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Medetli köyü muhtarı Gürhan Karaca, yaklaşık 5 bin dekar alanda üretilen karpuzun hasadına İstanbul'a 2 saat, Eskişehir, Sakarya ve Bursa'ya 1 saat uzaklıkta başladıklarını söyledi.

Osmaneli karpuzunun kokusu, tadı ve kalitesiyle tüketicilerin ilgisini çektiğini belirten Karaca, şöyle konuştu: “Köylülerimiz bu yıl karpuz üretiminden oldukça memnunlar. Alıp satana hayırlı olsun, bereketli ve bereketli olsun. verimli bir yıl.” Dedi.

Üreticilerden Yaşar Aksoy da bu yılki ürün ve fiyatlardan memnun olduğunu söyledi.

Bu yıl kalite ve verimin iyi olduğunu vurgulayan Aksoy, şöyle konuştu: “Havalar kurak olduğu için ürünlerimiz normalden 10 gün daha erken büyüdü. 65 dekarlık bir tarlamız var. Bu yıl ilk hasadı alma şansım oldu. Medetli Köyü çiftçilerimizin yüzünü güldürecek, güzel ve bereketli bir sezon olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Osmaneli karpuzunun hasat zamanı kaydedildi

Şanlıurfalı işçi lideri Mehmet Kaplan, Adana'da hasatın erken bitmesi üzerine işçi arkadaşlarıyla birlikte Bilecik'e gelerek sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar karpuz toplayarak çalışmaya başladıklarını anlattı.

Kütahyalı tüccar Faruk Kap ise Medetli'de yetişen karpuzun tadının çok güzel olduğunu kaydetti.

Kap, üreticilerden aldıkları karpuzları Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Medetli köyünden her yıl 500 dekar karpuz alıyorum. Köye girdiğimde her yıl köyde gelenek haline gelen hayvanı kesiyorum. Tarlada ilk kez ve sezon sonunda kurban kesiyoruz ki hasadımız ve kazandığımız para bol olsun, “İşçilerimiz ve köylülerimizle sezona başladığımızda kurbanımızı hep birlikte tüketiyoruz. Verimli bir sezon olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir