Özgür Özel'den ilk açıklama! Toplantıda gündeme ilişkin açıklaması merak uyandırdı: “Maalesef aynı dili konuşamıyoruz.”

Grup toplantısında kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gündeme ilişkin mesajlar verdi. Özel konuşmasında dün Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda gerçekleştirilen önemli toplantıya da değindi.

“Nezaketiniz ve istatistiki tavrınız için teşekkür ederiz”

İşte Özel'in konuşmasından öne çıkanlar:

  • Dün geleceğin Ekonomi Bakanı Yalçın Karatepe Sayın Mehmet Şimşek ile görüştü. Toplantı öncesinde ve toplantı sırasında gösterdiğiniz nezaket ve devlet adamlığı tavrınız için teşekkür ederiz. Bu normalleşmedir. Siyaset hem müzakere hem de mücadele meselesidir. Doğru olduğunu bildiğinizi söylemek ve önerilerde bulunmakla ilgilidir. Düne kadar “kojenerasyon hep eleştirir, çözüm üretmez” diyen siz değil miydiniz?

“Maalesef aynı dili konuşamıyoruz”

  • Dünkü toplantı da böyle bir toplantıydı. Uzun bir zaman aldı. Nezaketle, doğru dilin kullanıldığı ama ne yazık ki aynı dilin konuşulmadığı bir toplantıydı. O toplantıda şunu söyledik; Bu krizi emekliler, işçiler ya da çiftçiler yaratmadı. Bu krizi hiçbir şekilde tüccarlar yaratmadı. Tüm dünya bu krizi atlatmayı başarsa da, altından kalkamayan, çok şey bilen bir zihniyet oluştu.

CHP'NİN ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİLİK ŞARTLARI

  • Gittik ve dedik ki; 10 bin liralık emekli maaşı yok. En azından asgari ücret kazanmanız gerekiyor. İkinci konu asgari ücretle ilgili. Resmi hesaplamalara göre verildiği günden bu yana yüzde 25 oranında düşüş yaşandı. Sayın Karatepe'nin dün belirttiği konu, asgari ücretin artırılmaması gibi bir vicdansızlığa kalkışacaklarına dair şüphemizdir. Şunu çok net söylüyoruz: Emekli maaşını asgari ücrete çevirmeden, asgari ücreti enflasyon oranında artırmadan, refahı artırmadan bu insanların aç kalmasına izin vermeyeceğiz.

  • Üç, çiftlik faturası… Yüzde 1'ini vereceğini söylüyor; Binde 20 bile vermiyorlar. 11 lira olan buğdaya taban fiyat olarak 9,25 verdiler. Hem kuru üzümde hem de fındıkta maliyetin altında fiyat teklif edecekler. Borçlar ödenemez. Bu koşullar altında tarımda temel fiyatların güncellenmesi gerekiyor.

  • Dördüncü konu ise kredi kartıyla ilgili… Esnaf borcunu ödemek için kredi kartından çekiyor. Faizler dağ gibi yükseliyor… Yüksek kredi kartı faizlerinin acilen düşürülmesi gerekiyor. Özellikle tüccarlar ve çiftçiler için kredi kartlarına uygulanan tek seferlik faizler affedilmeli ve bölünmelidir.

“İĞNEDEN İPLİĞE KADAR HERŞEY VERGİLENECEK”

  • Vergilerde adalet istiyoruz. Bugün verginin 100 lirasının 68 lirası dolaylı vergidir. Üretici ile fabrika koruyucusu aynı vergiyi ödüyor. “Dolaylı vergiler düşmezse iğneden ipliğe her zaman vergi ödemek anlamına gelir.”

  • Dış hatlar gidiş vergisini 150 liradan 3 bin liraya çıkarmayı planlıyorlar. İğneden ipliğe her şey artacak. Ödenen kira üzerinden %20 oranında stopaj uygulanacaktır. Aklınıza gelebilecek her şeyden vergi alınacak: 226 milyar lira.Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
“Hazırlanıyorlar” dedi ve uyardı: Savaşların yayılma riski artıyor!
Balkonda asılı duran kadın iç çamaşırını çalan hırsız ortalığı karıştırdıBalkonda asılı duran kadın iç çamaşırını çalan hırsız ortalığı karıştırdı
Ölümcül Jet Ski Kazasının Üzücü Detayları: Gücüm Yetmedi!Ölümcül Jet Ski Kazasının Üzücü Detayları: Gücüm Yetmedi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir