Parti ilçe başkanı DEVA Taş'ın öldürülmesi davasında yeni gelişme: “Ailesinin şerefini lekelemedim” – Son Dakika Türkiye Haberleri

DEVA Partisi İlçe Başkanı Savaş Taş'ı tabancayla öldüren iki sanığın yargılandığı davada ceza verildi. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Fırat C, Taş'ın yakınları ve partinin avukatları katıldı.

Taş'ın yakınlarının avukatı, sanığın Taş'ı öldürmek için olayın başından itibaren kardeşi RC ile birlikte hareket ettiğini, olayın ani bir kaza olmadığını ileri sürerek, diğer sanık RC'nin tutuklanması çağrısında bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Fırat C'nin Taş ile ağabeyi RC ile birlikte Ağrı'da iş eldiveni üretimine yönelik fabrika açmak için buluştuğunu, taraflar arasında borç ve kredi ilişkileri ile ticari anlaşmazlıkların bulunduğunu belirtti. Fırat C'nin kaza günü RC ve Taş ile görüştüğü öğrenildi. İş yerine geldiğini, işyerinde yaşanan tartışma ve kavganın ardından sanığın iş yerinin kapısına gittiğini ve tartışmanın devam ettiğini belirtti. onları takip eden kurbanla biraz.

Savcı, RC'nin Fırat C'yi aracın ön koltuğuna oturtup kapıyı kapattığını, ardından mağdur ile RC arasındaki diyaloğun devam ettiğini, bu sırada Fırat C'nin aracın kapısını açarak Taş'a ateş ettiğini belirtti. silahla ölümüne sebep oldu. İş yerinde çalışan İ.K'yi birinin yaraladığını fark etti.

Savcı, sanık Fırat C'yi “kasten öldürme” suçundan müebbet, “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla, “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırdı. ve “kasten yaralama” suçundan IK'ye 1 yıl hapis cezası verildi. “Ateşli silahlar, bıçaklar ve diğer şeylerle ilgili kanuna aykırılık” suçundan 6 aydan 4 yıla 5 ay ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Araçlar” diyerek tutukluluğunun devamına karar verdi.

Savcı ayrıca sanık RC'nin, Savaş Taş'ı eliyle vurarak yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle “basit yaralama” suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılmasını da talep etti.

Vaat edilen mağdurun babası Aydın Taş, sanıkların oğlunu öldürmeye karar verdiklerinin WhatsApp görüşmelerinden anlaşıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Oğlum haksız yere öldürüldü. Mahkemeye tazminat davası açabilirlerdi. Makine davasında bana, eşine ve çocuklarıma zulmettiler. Sanık Fırat'ın müebbet hapisle cezalandırılmasını istiyorum.” “RC'nin de aynı şekilde cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Mağdurun eşi Pınar Taş da şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek iki sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Kendisine söz verilen davalı Fırat C, mağdurun tutum ve davranışlarının kendisine ticari zarar verdiğini, temin ettiği kullanılmış makinelerin söz verilenlerden daha düşük model olduğunu keşfettiğini savundu.

Öldürme kastının olmadığını iddia eden sanık Fırat C, şunları ifade etti:

“Kaza günü karşılıksız çekin düzeltilmesi ve makineler hakkında konuşmak hakkımı kullanmak istedim. Ancak şikayetimi anlamadı. Oldukça sakin davrandı ve şikayetimi nasıl çözebileceğime dair hiçbir şey söylemedi. Önce o şikayetimi dile getirdi. bana vurdu, sonra o bana vurdu. O bana vurduktan sonra vurup vurmadığını hatırlamıyorum. Daha sonra silahımı çıkardım ve ona ateş etmeye başladım. 4 kez nişan almadan “Onu iki adım takip ettim. Savaş yüzünden perişan oldum ve ekonomik darboğaza düştüm. Aydın amcamdan ve eşinden özür diliyorum, Savaş'ın ailesine herhangi bir sahtekarlık yapmadım, bu konunun da dikkate alınmasını istiyorum.”

Sanık avukatı Muzaffer Çift de söz alarak müvekkiline haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını ve esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için kendisine süre verilmesini istedi.

Komisyon sanıkların tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

NE OLDU?

Körfez ilçesinde 21 Eylül 2022'de çıkan silahlı çatışmada yaralanan DEVA partisinin dönemin ilçe başkanı Savaş Taş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, şüpheli tutuklulardan Fırat C. ise tutuklandı. kardeşi Binbaşı RC adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir