Rus güvenlik güçleri, gardiyanları rehin alan IŞİD'li tutukluları etkisiz hale getirdi

Rusya'nın Rostov bölgesindeki gözaltı merkezinde iki gardiyanın aralarında IŞİD tutuklularının da bulunduğu mahkumlar tarafından rehin alınmasının ardından gerçekleştirilen operasyonda suçlular etkisiz hale getirildi.

REKLAM

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti'ye göre, güvenlik güçleri Rostov bölgesindeki gözaltı merkezinde iki gardiyanı rehin alan IŞİD bağlantılı mahkumları öldürdü.

Olay yerine gelen gazeteciler silah seslerini bildirirken, sosyal medyadaki görüntülerde çok sayıda ambulansın cezaevine geldiği görüldü.

Rusya Federal Cezaevi Servisi'nden (FSIN) yapılan resmi açıklamada, “Şüphelilerin, Rostov bölgesindeki gözaltı merkezinin bir hücresinde 2 çalışanı rehin aldığı” belirtildi.

Gözaltı merkezine yapılan baskında rehinelerin yaralanmadığı ve tutukluların “tasfiye edildiği” belirtilmesine rağmen başka bir açıklama yapılmadı.

Russia Today (RT) dahil çok sayıda yerel haber kaynağı, bazı mahkumların öldürüldüğünü bildirdi.

Daha önce, devlet haber ajansı Tass, ismi açıklanmayan kolluk kuvvetleri kaynaklarından alıntı yaparak, 1 no'lu gözaltı merkezinin orta avlusunda altı mahkumun bir çakı, plastik bir cop ve bir yangın baltasıyla silahlı olarak bulunduğunu söyledi. Rostov bölgesinde 1. Tutukluların arasında IŞİD'le bağlantısı olduğu iddia edilen kişilerin de olduğu iddia edildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, esirlerden en az ikisinin IŞİD bayrağını andıran bir kafa bandı taktığı, bir diğer görüntüde ise tutukluların bıçak kullandığı görülüyor.

Silah sesleri ayrıca Rostov-on-Don'da çekilen ve Moskova Times tarafından yayınlanan bir videoda da duyulabiliyor.

IŞİD tutuklularının gardiyanları rehin alması, gözaltı merkezinde güvenliğin neden yeterince sağlanamadığı sorusunu gündeme getiriyor. Özellikle gözaltı merkezlerinde tutulan mahkumların IŞİD üyesi olması durumunda bunun daha büyük bir güvenlik riski olduğu görülüyor.

RT, kaçıranlardan üçünün, aşırılıkçı bilgi yaymak ve bir Rus mahkemesini havaya uçurma planı yapmak da dahil olmak üzere terörizm suçlamalarından zaten mahkum edildiğini bildirdi.

IŞİD son yıllarda Rusya'da çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. Mart ayında silahlı kişilerin Moskova banliyösündeki bir konser salonunda kalabalığa ateş açarak 145 kişiyi öldürdüğü son saldırının sorumluluğunu IŞİD'e bağlı bir grup üstlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir