Rusya: ABD'nin Gazze kararı süreci sabote etmek için kullanılıyor

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Temmuz ayında BM Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanlığının Rusya'ya devredilmesi münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Nebenzia, şöyle konuştu: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 10 Haziran'da Gazze'de ateşkese ilişkin bir karar aldı. İsrail'in saldırılarının devam etmesi, söz konusu kararın uygulanmadığını gösteriyor. Kararın uygulanması için Güvenlik Konseyi Birleşmiş Milletler'den ne yapabilir? ” Soruyu yanıtladı.

Nebenzia, öncelikle “kesin, acil ve kontrol edilebilir” bir ateşkes talep etmemiz gerektiğini vurguladı.

Amerika'nın kararının ateşkes konusunu net bir şekilde ele almadığını kaydeden Nebenzia, ABD Başkanı Joe Biden'ın kararda atıfta bulunulan planının “belirsiz” olduğunu ve gerekli detayların verilmediğini söyledi.

Rusya'nın bu nedenle oylamada çekimser kaldığını, uygulaması, amacı ve zamanlaması belli olmayan bir karara imza atmak istemediğini belirten Nebenzia, şöyle konuştu: “Beyaz çek verilerek sürecin sabote edilmesine izin vermek istemiyoruz. Meslektaşlarımıza göre ABD'nin Gazze'ye ilişkin kararı süreci sabote etmek için kullanılıyor.” dedi.

“Ping-pong oyunu devam ediyor ama aslında hiçbir şey olmuyor.”


Nebenzia, kararı desteklediğine dair tüm güvencelere rağmen İsrail'in kararın hemen ardından yaptığı açıklamanın bunun doğru olmadığını açıkça ortaya koyduğunu kaydetti.

Şimdi Hamas'ı suçlamaya çalışıyorlar ama Hamas kararın nasıl uygulanacağı konusunda fikrini açıkladı.” Rus daimi temsilcisi şunları söyledi: “Gördüğünüz gibi pinpon oyunu devam ediyor, ancak gerçekte hiçbir şey olmuyor.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın BM Güvenlik Konseyi'nde açıkladığı ve ilk aşamada Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan üç aşamalı öneriye destek çağrısı yapan karar taslağı, 10 Haziran'da kabul edildi.

İsrail'in Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'ın da teklifi kabul edip uygulamaya davet edildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir