“Sahte ürün” reklamı yaparak yasa dışı kazanç… Mersin merkezli dolandırıcılık operasyonu: 57 gözaltı – Son Dakika Türkiye Haberleri

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre şüphelilerin, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli dolandırıcılık, sazan spirali yöntemi, sahte ürün reklamı yapma, cinsel ilişki sonrası şantaj yoluyla para isteme gibi suçlara karıştığı belirlendi. Kamu Düzeni Müdürlüğü Dolandırıcılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 'konuşma ve kara para aklama' suçundan aranan şahsın yakalanması için soruşturma başlatıldı.

Teknik ve fiziki takibin ardından elde edilen bilgiler doğrultusunda Hatay, Denizli, Adana, Siirt, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mersin merkez Batman'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 57 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyonlarda şüphelilerin suçlarından kaynaklandığı değerlendirilen yaklaşık 100 milyon lira ile kadastro belgeleri ve araçlarına el konulurken, şüpheliler arasında 150 milyon lira tutarında para hareketi tespit edildi.

17 AKSESUAR, 30 LÜKS ARAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Türkiye genelinde 1.637 olaya karışan şüphelilerin 140 banka ve kripto para hesabı tespit edilirken, 7 kurumsal ortaklığı da tespit edildi.

Şüphelilerin ev ve iş adreslerinde yapılan aramalarda 17 tapu, 30 lüks araç, 9 ateşli silah, 130 cep telefonu, 10 bilgisayar, 72 banka kartı, 12 SIM kart, 260 bin TL, 1.500 dolar, 44 gram altın, 33 adet tam altın ele geçirilirken, 8 adet örgü bilezik, 6 adet altın kolye, çok sayıda uyuşturucu ve narkotik hap ile 1 adet drone ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 32'si tutuklanırken, 25'i ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir