Sinan Ateş Cinayet Davası! Türkiye'nin beklediği duruşma öncesi Ayşe Ateş'e 5 polis ve koruma çelik yelekli

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş cinayetiyle ilgili 22 sanığın davası bugün başlayacak. Çankaya İlçesi Çukurambar İlçesi Kızılırmak Mahallesi'nde 30 Aralık 2022'de silahlı saldırıda hayatını kaybeden Ateş'in ölümüyle ilgili 22 sanık, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi karşısına çıkacak.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi mahkeme salonunda görülecek duruşma 5 gün sürecek.

Ateş ailesinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı siyasiler, eski Eğitim Vakfı Başkanı ve Ülkü Ocakları kültür ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. . Dr. A Sincan Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili 22 sanığın yargılandığı dava sürüyor.

AYŞE ATEŞ'E ÇELİK YELEK İLE KORUMA

Halk TV'de yer alan habere göre; Ankara Sincan Cezaevi kampüs salonunda 5 polis korumasında görülen duruşmaya ilginç bir şekilde Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş geldi. Ayşe Ateş'in çelik yelek giydiği görüldü ve Ateş, duruşma salonu önünde yeleği çıkardı. Çevrede yüzlerce polis görev başında.

lkshkj

“NORMAL BİR HAYAT YAŞAMADIM”

Ayşe Ateş, duruşma öncesi yaptığı açıklamada, “Bugün eksik bir iddianameyle eksik bir mahkeme kurulacak. Buradan beklentimiz ve temennimiz, gizli dosyadaki 17 kişi hakkında gerekli işlemlerin hızla yapılmasıdır. Dosyamız dosyamıza eklenecek, bu eksik suçlamanın boşlukları doldurularak yenisi ve adil bir suçlamanın, hızlı bir yargılamanın hazırlanması sağlanacak” dedi.

Suçlulara karşı yargı süreci dışında başka bir talepleri olmadığını belirten Ateş, şöyle konuştu: “Dilekçeler verdik, delil yetersizliği var, hala elime ulaşmamış, dava dosyasına eklenmemiş deliller var. Delillerin hızla dosyaya girilmesi gerekiyor, eksik kısımların tamamlanması gerekiyor, bazı arkadaşlarımızın ifadeleri henüz eklenmemiş, bu ifadelerin hızla eklenmesi gerekiyor.” “Suçlamaların eklenmesini, iddianamedeki boşlukların doldurularak tamamlanmasını, yargılamanın bir an önce devam etmesini istiyoruz. Şimdi bunların hepsini mahkemede dile getireceğim.” Dedi.

beceriksiz

Ateş, bir basın mensubuna şunları söyledi: “Sinan Ateş'in bazı ticari bilgileri Mersin istihbaratına aktardığına dair iddialar var. Bu konuyu gündeme getirir misiniz?” Soruya şu şekilde cevap verdi:

“Bahsettikleriniz sadece suçlamadır. Ben her zaman elimdeki somut delillere, bilgilere ve belgelere dayanarak konuştum. Bir gün bu konuyla ilgili somut bilgi ve belgeler elimize ulaşırsa bu konuda yorumlarımı ve söyleyeceklerimi söylerim. ama şu anda böyle bir şey yok. Ancak Mersin kazası belli ki bizim kazanın habercisi, oradan bunun da değerlendirilmesi gerektiğini, gerekli ifadelerin alınmasını, tutanağa geçirilmesini Sayın mahkemeye ileteceğim. hepsini birlikte dosyalayın ve işleyin.”

Ateş, bir basın mensubuna, “Bugün yoğun güvenlik önlemleri var, yanınızda korumaları görüyoruz, bu korumalar uzun süredir sizde mi?” Soruya: “Korunma talebinde bulunalı yaklaşık bir buçuk ay oldu sanırım, uzun süredir korumalarım var. Güçlü güvenlik önlemleri altında yaşıyorum. Normal bir hayat sürmüyorum. Evde kalıyorum. Akşama kadar kızlarımla birlikte, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyorum. Bazıları henüz cezaevinde yaşamıyor ama cezaevinde yaşamalı.” “Maalesef onun canını bize layık gördüler.” dedi.

ÖZEL VE ​​KILIÇDAROĞLU AYŞE ATEŞ'İN YANINDA OTURUYOR

19 ay sonra görülen ilk duruşmada Ayşe Ateş'in yanına CHP lideri Özgür Özel ve eski CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

gdfg

“'Bay Kemal nerede?' ÇIĞLIK AÇIYORUM”

Gazeteci Timur Soykan, sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Sinan Ateş cinayetinin azmettiricisi Doğukan Cep, 'Bay Kemal nerede?' diye bağırdı. Jandarma tarafından salondan çıkarıldı.” dedi.

gfdhhh

MHP'NİN KATILMA TALEPLERİNİN REDDEDİLMESİ

Avukat İbrahim Ethem Yiğit, MHP Çağrı Campak adına davaya katılmak istedi. Dilekçe verdi.

Gazeteci Timur Soykan'ın haberine göre; Mahkeme başkanı, kendisinin suçun mağduru olmaması nedeniyle avukatların talebini reddetti.

Bu arada alkışlar duyuldu. Mahkeme başkanı uyardı. Sanık avukatları, müşteki bölümünde diğer parti liderlerinin de oturmasına tepki gösterdi.

MERHABA

17 ŞÜPHELİNİN DOSYALARI AYIRILDI

Yurt dışına çıkış yasağı konulan Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili yargılanan 39 kişiden diğer 17'si hakkındaki soruşturma ise ayrı bir dava dosyasıyla devam ediyor.

Çankaya İlçesi Kızılırmak Mahallesi'nde 30 Aralık 2022'de arkadaşı Selman Bozkurt ile birlikte bir binadan çıkarken motosikletli iki kişinin saldırısına uğrayan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ateş hakkında Ankara Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Alındı, mayıs ayında mahkemece kabul edildi.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve kaza sırasında yanında bulunan Selman Bozkurt'un da “müşteki” olarak yer aldığı 22 sanıklı iddianamede, sanıklar “müşterek suçlu” olarak gösterilen Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt, “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Şikayetçi Selman Bozkurt'un “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın ise cinayete azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Ayrıca Özyağcı'nın “ruhsatsız silah bulundurmak ve taşımak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, Demirbaş'ın da “kişiyi kanuna aykırı olarak elde etme” suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. veri”. bir zincirde”.

İddianamede yer alan diğer sanıklar: Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem , Erdem Karadeniz, Alper Atay ve Mustafa Ensar Aykal'ın “suça katılarak katkıda bulundukları” gerekçesiyle cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Sinan_Ateş

Bu 17 sanığa “kasten adam öldürmeye yardım” suçundan 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezası istenirken, cinayet masası eski başkanı Aykal'a da kişisel bilgileri kanuna aykırı olarak elde etmek suçundan 3 yıl hapis cezası verildi. Mağdurun belgeleri, kamu görevinin verdiği yetkileri kötüye kullanarak. 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Marmaris'teki yangının nedeni ortaya çıktı: Karavanın dikkat çeken detayı!  3 kişi gözaltında Marmaris'teki yangının nedeni ortaya çıktı: Karavanın dikkat çeken detayı! 3 kişi gözaltında
Suriyeliler Kayseri olaylarından sonra gidiyor!Suriyeliler Kayseri olaylarından sonra gidiyor!
Eski karısını oğlunun gözü önünde öldürdüEski karısını oğlunun gözü önünde öldürdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir