SON HABERLER | “3.” MSB'den. Dünya Savaşı İlanı: Her senaryoya hazırız!

Son haber: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın üçüncü dünya savaşı ihtimaline ilişkin göz ardı edilmemesi gereken açıklamalarına ilişkin soruya Milli Savunma Bakanlığı kaynakları yanıt verdi.

Bakanlık kaynakları, Dışişleri Bakanı Fidan'ın açıklamalarına ilişkin şu bilgileri aktardı;

“Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi toplam risk var mı diye sorarsanız, tabii ki bu bir olasılık. Milli Savunma Bakanlığı olarak savunma ve güvenliğimize ilişkin kendi değerlendirmelerimizi yapıyor, yeni değerlendirmeler ışığında güncellenmesi gereken planlarımızı geliştiriyoruz. En iyi hazırlıklı ülkelerden biri olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. TSK zaten dinamik bir ordu. Birden fazla coğrafi bölgede sürekli faaliyet yürüten bir ordu. Planlarını ve lojistiğini test etmiş ve onaylamış bir ordu. Ayrıca dünyanın birçok yerinde barışı destekleme faaliyetleri yürütmektedir. “Kimse, özellikle de ülkemiz, Üçüncü Dünya Savaşı'ndaki gibi karanlık bir tablo istemez ancak Ordumuzun her türlü senaryoya hazır olduğunu da belirtmek gerekir.”

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın toplantısı düzenlendi. Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Kamuyla Basın İlişkileri Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, konuşmasına Türk Kara Kuvvetlerinin 2233'üncü kuruluş yıldönümünü kutlayarak başladı.

“SON İKİ HAFTADA 89 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Sınır ötesinden başlayarak terör tehditlerini ortadan kaldırmaya devam ettiğimizi belirten Tuğamiral Aktürk, şöyle konuştu: “Başarıyla tamamlanan operasyonlarla son iki haftada Kuzey Irak ve Suriye dahil 89 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2024'ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1.270'e ulaştı. “Ayrıca kararlı operasyonlarımız sonucunda Kuzey Irak'ta saklandıkları yerlerden kaçan 5 PKK'lı terörist daha Habur'daki sınır karakolumuza teslim oldu.”

Aktürk ayrıca, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 21 Haziran'da şehit olan Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz ile 23 Haziran'da şehit olan güvenlik korucusu Cumali Esendemir'e de rahmet diledi.

“IRAK'IN KUZEYİNDEKİ GÜVENLİK BLOĞUNU TAMAMEN KAPATIYORUZ”

Tuğamiral Aktürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pençe-Kilit Harekatı ile bugüne kadar elde ettiğimiz toprak hakimiyetini, sahanın ihtiyaçları doğrultusunda olağandışı ve öngörülemeyen operasyonlarla geliştiriyor, terör örgütünün eylem ve hareket kabiliyetini yeniden tesis etmek için el değmemiş hiçbir yer bırakmamak üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kuzey Irak'taki güvenlik ablukasını tamamen kapatıyoruz.”

Sınırlarda etkili ve dinamik tedbirlerin alındığını vurgulayan Tuğamiral Aktürk, şunları söyledi: “Son iki haftada kaçak geçiş girişiminde bulunan 486 kişi yakalandı. Sınırı geçmeden 2 bin 581 kişi gözaltına alındı. Yakalananlardan 16'sı terör örgütü üyesi. Böylece 1 Ocak'tan bu yana sınırlarımızı yasa dışı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 215'e yükseldi. Sınırı geçmeden durdurulanların sayısı 62 bin 217 oldu” dedi.

“ÜLKEMİZİN ÖNCELİĞİ GAZZE KATLİAMININ SONLANDIRILMASI VE BÖLGEDE KALICI BARIŞIN SAĞLANMASI”

İsrail'in saldırılarına dikkat çeken Tuğamiral Aktürk, şunları söyledi: “İsrail, saldırı ve katliamlarını sürdürerek mülteci kamplarına ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okullara yönelik korkakça saldırılarını sürdürüyor. Bu saldırıların bölgesel istikrara yönelik bir tehdit haline gelmesi endişe vericidir. Büyük bir çatışmaya yol açabilecek her türlü adımdan kaçınılmalıdır. Ülkemizin önceliği Gazze'deki katliamın durdurulması ve bölgede kalıcı barışın sağlanmasıdır. Filistin'in daha fazla devlet tarafından tanınmasından memnuniyet duyuyoruz ve bu adımların Filistin'in uluslararası toplumda hak ettiği statüye kavuşmasına yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Aktürk, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşunun 106'ncı yıl dönümünü de kutladı.
Orman yangınlarıyla mücadelede Yedek Kuvvet bünyesinde faaliyet gösterdiklerini belirten Tuğamiral Aktürk, şöyle konuştu: “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin orman yangınları ve diğer afetlerle mücadele çalışmaları bakanlıklar ve ilgili kurumlarla tam koordinasyon halinde yürütülmektedir. Yedek Kuvvet, Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait 8 helikopter ve İzmir, Denizli ve Çanakkale'deki orman yangınlarını söndürmek üzere görevlendirilen personelimiz ile 214 sorti sağlandı” dedi.

Askeri personel ve öğrenci alımı çalışmalarının planlandığı gibi devam ettiğini vurgulayan Aktürk, şöyle konuştu: “25 bin uzman çavuş alımının planlandığı “Kara Kuvvetleri Komutanlığı İhtisas Özel İkmal 2024” başvuruları 30 Haziran'da sona erecek. Milli Savunma Üniversitesi'nin 26 Haziran'da başlayan “2024 Askeri Öğrenci Alım Seçme Aşaması Faaliyetleri” 20 Temmuz'a kadar devam edecek. 24 Haziran – 23 Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen yurtlar” dedi.
Ücretli askerlik konusuna ilişkin açıklama yapan Aktürk, şunları söyledi: “Ücretli askerlik kapsamında geçerli oran ve ek tazminatlar, askerlik mevzuatına uygun olarak 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren memur aylık katsayısına göre güncellenecektir. Askere Alma Kanunu'nda, “Geçerli ücret üzerinden askerlik hizmetine başvurmak isteyenlerin 28 Haziran 2024 tarihine kadar başvuru ve ödeme işlemlerini tamamlamaları gerekiyor” denildi.

Thumbs_b_c_8a84f2295a6a2d3fb9a8f70765fdb28c

KUZEY IRAK'TA KONUT BİNALARININ GÖRÜNTÜLERİ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türk askerlerinin Irak'ın kuzeyindeki bazı yerleşim yerlerinde kontrol noktaları kurduğunu gösteren sosyal medya görüntülerine ilişkin şunları söyledi: “Türk silahlı kuvvetlerinin sivillerin yaşadığı yerleşim bölgelerine girip kontrol noktaları kurması mümkün değildir. “Yerleşim bölgelerinde ve operasyon bölgemize yakın bölgelerde kontrol noktaları yerel Irak makamları tarafından kuruluyor ve bu konuda Irak tarafıyla iyi bir koordinasyon var” dedi.
Bakanlık kaynakları, Irak ile kurulacak Ortak Harekat Merkezine ilişkin son duruma ilişkin de şunları kaydetti: “Teknik çalışmalar devam ediyor. Operasyon merkezi kurulacak. Detayların belirlenmesine yönelik teknik çalışmalar ve tartışmalar olumlu yönde devam ediyor” dedi.

GENEL TUVALETİNİN TUTUKLANMASI

Bakanlık kaynakları, bir tuğgeneralin Suriye sınırında insan ticareti suçlamasıyla gözaltına alınmasına ilişkin soruları da şöyle yanıtladı:

“Daha önce bir Tuğgeneralin resmi aracıyla insan taşıdığının tespit edildiğini ve konunun adli makamlara intikal ettiğini açıklamıştık. Ayrıca söz konusu tuğgeneralin olaya karışıp karışmadığını tespit etmek mümkün olmasa da derhal komutanın sorumluluk alanından çıkarıldığını da olayın başında duyurmuştuk. Gizli ön soruşturmalar sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuya ilişkin idari ve adli işlemler eş zamanlı olarak devam etmektedir. İdari süreçler yargı sürecindeki gelişmelere göre yönetilmeye devam edilecektir. “Türk Silahlı Kuvvetlerinde disipline ve hukuka aykırı hareket eden herkes, rütbesine bakılmaksızın aynı şekilde cezalandırılacaktır.”

Thumbs_b_c_fa1ada7864ea67b3af2f2a64182edbdc

TERÖR ÖRGÜTÜ FETÖ'YLE MÜCADELE

Bakanlık kaynakları, son dönemdeki FETÖ operasyonlarında bazı muvazzaf askerlerin gözaltına alınmasına ilişkin sorulara şu yanıtı verdi:
“FETÖ ile mücadelemiz hassasiyetle devam ediyor. Bu mücadele yeni bilgi ve belgeler ışığında devam ediyor. Bu devam eden bir süreç olduğu için savcılar, istihbarat birimlerinin bilgi ve belgelerin kaynağını tespit etmesinden sonra harekete geçiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri FETÖ ile mücadelede en hassas kurumların başında geliyor çünkü bu durumdan en çok zarar gören kurum Türk Silahlı Kuvvetleri oluyor. Bu nedenle yeni bilgi ve belgeler ortaya çıkana kadar mücadelemiz devam edecektir.”

Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Rize'nin görüntüleri inanılmaz!  Tır dorsesindeki gizli odadan 30 kişi çıktı...Rize'nin görüntüleri inanılmaz! Tır dorsesindeki gizli odadan 30 kişi çıktı…
'İstersem sana tecavüz edebilirim' Patrondan tehdit ve cinsel istismar!'İstersem sana tecavüz edebilirim' Patrondan tehdit ve cinsel istismar!
Hırsızlar hiç düşünmedikleri bir şekilde ortaya çıktıHırsızlar hiç düşünmedikleri bir şekilde ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir