System of a Down solisti Tankian, Imagine Dragons'ın Azerbaycan'daki performansını eleştirdi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Serj Tankian, Imagine Dragons'ın Azerbaycan'da konser vermesini eleştirerek, “Bana göre iyi insanlar değiller” dedi.

REKLAM

Ermeni kökenli Amerikalı sanatçılardan oluşan metal grubu System of a Down'ın solisti Serj Tankian, Amerikalı pop-rock grubu Imagine Dragons'un Azerbaycan'daki konserini eleştirdi.

Çarşamba günü metal müzik haber sitesi Metal Hammer'a verdiği röportajda Tankian, Imagine Dragons'un “onların düşünce tarzını anlamadığını” ve “soykırımı inkar edenlerin bedelini ödemesi gerektiğini savunduğunu” söyledi.

Röportajında ​​Imagine Dragons'a “saygısı olmadığını” söyleyen Tankian, “Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkına saldırdı ve 120 bin kişi tarihi evlerini terk etmek zorunda kaldı.”

Tankian ayrıca şunları söyledi: “Bir sanatçı olarak konserin hangi koşullar altında yapılabileceğine karar verecek bir yargıç değilim. Ancak bir hükümet etnik temizlik yapıyorsa, Azerbaycan'da, Dağlık Karabağ'da 120.000 Ermeni'yi aç ve ilaçsız bırakıyorsa, Böyle bir konser vermem imkansız.”

“Uluslararası Adalet Divanı'na göre, Uluslararası Af Örgütü'nün söylediğine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün söylediğine göre, başka bir ülkeyi yasadışı bir şekilde açlığa mahkum eden bir ülkede hareket edebilecek kadar adalet konusunda körseniz… Eğer hala Git ve o ülkede performans sergile… Senin hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum,” dedi Tankian röportajda ayrıca Imagine Dragons'a “saygı duymadığını” da belirtti.

“İnsan olarak onlara saygı duymuyorum. Sanatlarına da bakmıyorum, bence iyi insanlar değiller.”

Tankian geçen ağustos ayında gruba açık bir mektup yazarak başkent Bakü'de konser vermemelerini istemişti.

Tankian, Azerbaycan'ı “soykırım” olarak adlandırdığı askeri operasyonlar nedeniyle “insanlığa karşı suç işlemekle” suçladı.

Tankian, açık mektubunda, “Niyeti ne olursa olsun, bu koşullar altında Bakü'de bir konser düzenlemek, yalnızca Azerbaycan hükümetinin suçlarını örtbas etmesine yardımcı olabilir” dedi ve eski ICC başsavcısı Luis Moreno Ocampo'nun, Azerbaycan'ın Ermenilere yönelik eylemlerinin 2003'te Ermenilere karşı olduğunu söylediğini söyledi. Dağlık Karabağ'a karşı “soykırıma hazırlık” yapıldığı uyarısına da değindi

Daha önceki bir açıklamasında Tankian, Imagine Dragons konserinin “diktatörlük rejiminin imajını silmeye yardımcı olabileceği” ve bölgede olup bitenlere rağmen konserin düzenlenmesinin Imagine Dragon markası üzerinde “olumsuz bir etki” yaratacağı konusunda uyarmıştı.

Tankian'ın yanı sıra Roger Waters, Brian Eno ve Thurston Moore gibi diğer müzisyenler de Imagine Dragons'tan konserlerinin iptal edilmesini istemişti.

Imagine Dragons, Tankian'ın veya diğer meslektaşlarının eleştirilerine henüz yanıt vermedi.

Down Sistemi uzun zamandır Azerbaycan'a karşı tepkisini dile getiriyordu. 2020 yılında Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği askeri operasyonlara karşı bir şarkı yayınladı.

ABD'li kamu yayıncısı NPR'ye verdiği röportajda Tankian, duruşlarının hayranlarını rahatsız edebileceğinin farkında olduğunu ve bu konuda rahat olduğunu belirterek, “bir sanatçının herkesi memnun etmek zorunda olmadığını” ekledi.

Azerbaycan, Eylül 2020'de başlattığı askeri operasyonlarla, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanınan ve 30 yıl boyunca Ermeni işgali altında kalan Dağlık Karabağ'ı yeniden ele geçirdi. Karabağ'da işgalin sona ermesinden birkaç yıl sonra bölgede imar ve inşaat çalışmaları başladı.

Ek kaynaklar • Metal çekiç, NPR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir