TBMM'de bu konuşuldu! Köpeğin “uyuması” kuralına uymayan belediye başkanlarına hapis cezası verilecek!

Türkiye gazetesinin haberine göre, sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin önceki taslağın kapsamı daraltıldı. AK Parti'nin sokak köpekleriyle ilgili hazırladığı yasa tasarısı imzaya açıldı ve meclis grubunda milletvekillerine bilgi verildi. Teklif kapsamında yerel yönetimler barınaklardan sahiplenilmeyen köpeklerin bir ay süreyle uyutulmasından sorumlu olacak.

VETERİNERLER VE DOKTORLAR KARAR VERECEK

İmzaya açılan öneride, kuduz riski taşıyan, hasta, saldırgan ve sokaklarda sürüler halinde dolaşan köpekler toplanarak barınaklara götürülecek. Belediye tarafından atanan veteriner hekimlerden oluşan bir komisyon, bu kişilere ötenazi uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

1 İLA 3 YIL CEZA VE DENETÇİ OLARAK UYGUNLUK KAYBI RİSKİ

Uyutulmasına gerek olmayan, herhangi bir hastalık, kuduz ve saldırganlık belirtisi göstermeyen köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra kısırlaştırılacak ve aşıları yapılacak. Ancak asla sokağa bırakılmayacaklar ve barınaklarda bakıma devam edecekler. Yerel yönetimlere bu konuda 2 yıllık süre verilecek. Bu süre zarfında kendi sorumluluk alanlarında barınaklarını inşa edecek ve sokak köpeklerini toplayacaklar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticiler bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Suçun tekrarı halinde ceza artacak ve belediye başkanları ehliyetlerini kaybetmiş sayılacak.

TOPLAYAN VE BAŞKA BİR BÖLGEYE TESLİMAT EDEN MÜDÜRÜ PARA CEZASI BEKLİYOR

Sahipsiz hayvanları kendi bölgesinden toplayıp başka bir bölgeye salan belediyelere ceza kesilecek. Belediyeler bütçelerinin binde 5'ini konut ve diğer bakım giderlerine ayırmak zorunda kalacak. Bu kontenjan başka harcamalar için kullanılmayacak olup, kontroller sırasında başıboş köpekler için ayrılan kontenjanı başka amaçlarla kullanan belediye başkanlarına cezai işlem uygulanacaktır.

kopek2

HAYVANI SOKAKTA BIRAKTIĞINIZ İÇİN 60 TL CEZA UYGULANACAK

Evcil hayvanını sokağa bırakan veya yasaklı hayvan yetiştirenlere de ceza öngörülüyor. Hayvan başına 60 bin lira para cezası verilecek ve artık hayvan sahibi olunmasına izin verilmeyecek.
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklife ilişkin şunları söyledi:
Şu anda sokaktan alınan bir hayvan kısırlaştırılıp aşılanıp sokağa salınacak. Yeni teklif artık bu uygulamaya son veriyor. Barınaklarda bakımları yapılacak. Rehabilite edilemeyen, agresif, hasta, kuduz riski taşıyan ve sahiplenilemeyen hayvanlara ötenazi uygulanacaktır. Belediyeler bütçelerinin bir kısmını barınaklara ve sokak hayvanlarının rehabilitasyonuna ayırmak zorunda kalacak. Uymayanlar denetlenecek ve cezalandırılacak. İhmal edenler hapis cezasına çarptırılacak. Bunun sorumlusu kim olursa olsun cezasını çekecek

Sıkmak
Liderin cevabı tüm Meclisi güldürdü: Sende bir sorun var! Liderin cevabı tüm Meclisi güldürdü: Sende bir sorun var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir