Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A uzay yolculuğuna başladı

Türkiye'nin “ilk yerli üretim haberleşme uydusu” Türksat 6A'nın uzay yolculuğu bu gece başladı.

REKLAM

Türkiye'de üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden Türkiye saatiyle (IST) 02.30'da fırlatıldı.

Türkiye'nin altıncı nesil uydusu Türksat 6A, Space X'in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

TSİ 00.20 için duyurulan fırlatma yaklaşık 2 saat gecikmeyle 02.30'da gerçekleşti.

Uydu, yaklaşık yarım saat sonra başarıyla roketten ayrılırken, ilk sinyalin fırlatıldıktan 67. dakikada alındığı bildirildi.

Türkiye, Türksat 6A ile; Kanada, Avustralya, Almanya, Brezilya, Cezayir, Kazakistan, Türkiye, Arjantin, İtalya, Malezya, Polonya, Güney Afrika, Filipinler, Mısır, İspanya, Meksika, Tayland ve Tayland ile birlikte kendi uydusunu üreten ülkelerden biri haline geldi. Şili.

ABD, Japonya, Çin, Hindistan, İran, İsrail, Fransa, İngiltere ve Güney Kore, kendi fırlatma araçlarıyla yörüngeye cisim gönderme yeteneğine sahip. Rusya ve Ukrayna aynı zamanda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) uzay alanındaki, özellikle fırlatma araçları ve uyduların üretimindeki gelişiminin de mirasçılarıdır.

Yaklaşık 2,5 yıl önce uzaya fırlatılan 5B uydusunda olduğu gibi 6A için de SpaceX'in Falcon 9 roketinin tercih edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Elon Musk ve SpaceX ile çeşitli alanlarda iş birliğimizi güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir