Türünün tek örneği olan Roma lejyoner zırhı Türkiye'de restore edildi

Restorasyon sürecinde röntgen sonuçlarına göre Roma lejyonerlerinin zırhlarının neredeyse tamamının sağlam olduğu tespit edildi.

REKLAM

Türkiye'nin Gümüşhane ili Satala antik kentinde 2020 kazı sezonunda bulunan, Geç Roma lejyoner zırhının dünyada bilinen tek modeli “Lorica Squamata” restore edildi.

“Ölçekli zırh” olarak adlandırılan bu eşsiz zırh, Ankara Bölge Laboratuvarı'nın desteğiyle sahadan çıkarılarak Erzurum Bölge Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı'na devredildi ve restorasyon projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüldü.

Restorasyon sürecinde zırhın röntgen sonuçlarına göre neredeyse tamamının sağlam olduğu tespit edildi. Zırhın kenarlarından alınan üç plakalı bloğun tam boyutları ve kısmi metalurjik özellikleri mikroCT görüntüleme ile belirlendi. Erzurum Bölge Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı'nda üç yıl süren titiz çalışma sonucunda tüm zırh levhaları yerinde kodlanarak konservasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı. Zırh, mankenin üzerine yeniden dikilerek orijinal şekline döndürüldü ve tekrar ayağa kaldırıldı.

Bu eşsiz zırh Romalı askerler tarafından yaygın olarak kullanıldı ve sıklıkla subaylar, taşıyıcılar, müzisyenler ve bazı süvari birimleri tarafından giyildi. Üst üste binen küçük metal pullardan oluşan ve genellikle bir kumaş veya deri taban üzerine dikilen bu ürün, esneklik ve koruma arasında bir denge sağlayarak kullanıcıya hareket özgürlüğü sağlarken aynı zamanda önemli bir koruma da sağlıyordu.

Roma döneminde lejyonerlerin zırhları, kişiye özel olmasa da tamir edilerek gerektiğinde yeniden kullanılıyor, tamir edilemeyecek derecede hasar gördüğünde ise eritilerek başka malzemelere dönüştürülüyordu. Bu nedenle bu tür zırhlar günümüze nadiren ulaşabilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından zırhın restorasyonunun tamamlandığını duyurdu.

Ersoy, açıklamasında şunları söyledi: “Erzurum Bölge Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı'nda uzman eller tarafından hayata döndürülen, dünyada bilinen tek 'Lorica Squamata' zırh modeli, günümüze neredeyse kusursuz bir halde ulaşmıştır. Roma İmparatorluğu'nun savaşçı geçmişine eşsiz bir pencere açan bu muhteşem eserin oluşmasında emeği geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir