Ukrayna'da mahsur kalan iki beyaz balina özel bir operasyonla İspanya'ya nakledildi

Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları nedeniyle bakımı zorlaşan iki beyaz balina, birden fazla ülkenin katıldığı özel operasyonla kurtarıldı.

REKLAM

Ukrayna'nın doğusunda yer alan ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Kharkiv, son haftalarda bir dizi Rus saldırısına tanık oldu. Altyapının topçu ateşi nedeniyle ciddi şekilde hasar gördüğü bir şehir akvaryumunda iki beyaz balina mahsur kaldı.

Pazartesi günü, aralarında ABD ve İspanya'nın da bulunduğu birçok ülkeden uzmanların katıldığı bir operasyonla yaşları 15 ve 14 olan iki balina kurtarıldı ve İspanya'da, Avrupa'nın en büyük akvaryumlarından biri olan Valencia Oceanogràfic'e nakledildi.

Saldırıların yoğunlaştığı ve Rusya'nın bombardımanında 18 sivilin hayatını kaybettiği Harkiv'de Ukrayna, balinaların bölgeden tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Georgia Akvaryumu, yaptığı açıklamada, Rus işgali ve topçu saldırılarının akvaryumdan sadece birkaç yüz metre uzakta gerçekleştiğini söyleyerek Ukrayna'nın itirazına dikkat çekti.

Pazartesi günü Kharkiv'e ulaşan ve iki beyaz balinayı akvaryum yetkililerinden teslim alan çok uluslu operasyon ekibi, önce Odessa'ya, ardından da Moldova'nın başkenti Kişinev'e 12 saatlik bir yolculuğa çıktı. Burada takımı İspanya'nın Valensiya kentine taşımak için 6 kişilik özel bir uçak bekliyordu.

Oceanogràfic de Valencia'nın yöneticilerinden Daniel Garcia-Párraga, başarılı kurtarma operasyonunun ardından yaptığı açıklamada, “Kharkiv'de kalmaya devam etselerdi, beyaz balinalar için hayatta kalma şansları çok düşük olurdu” dedi.

“Belugas” olarak da bilinen ve doğal yaşam alanı Kuzey Kutbu olan Beluga balinaları, hayatta kalabilmek için her gün soğuk suya ve en az 60 kilogram yiyeceğe ihtiyaç duyuyor.

Rusya'nın Kharkiv'e yönelik saldırıları nedeniyle oluşan aksama nedeniyle balinaların hem soğuk su hem de günlük yiyecek ihtiyaçları karşılanmakta zorlandı.

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım'ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass'taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna'yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna'da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir