Willem Dafoe, Venedik Bienali Tiyatro Bölümü'nün yeni sanat yönetmeni oldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Venedik Bienali Tiyatro Bölümü'ne sanat yönetmeni olarak atanan Willem Defoe, kendisini “sahne hayvanı” olarak tanımladı.

REKLAM

Amerikalı aktör Willem Dafoe, 2025-2026 dönemi için Venedik Bienali Tiyatro Bölümü'nün sanat yönetmeni olarak atandı. Atama, Bienal Yönetim Kurulu Başkanı Pietrangelo Buttafuoco tarafından onaylandı.

Buttafuoco şunları söyledi: “Willem Dafoe'nun sanat yönetmeni olarak atandığını duyurmaktan onur duyuyorum. Yeni pozisyonunu geliştirirken festival izleyicilerinin bir üyesi olmayı ve Tiyatro Koleji'nin genç sanatçılarının gelişimini izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Bienalin tiyatro bölümü, 1934 yılında Venedik Bienali'nin bağımsız bir bölümü olarak kuruldu.

Önceki yönetmenler arasında Renato Simoni, Luca Ronconi, Franco Quadri, Carmelo Bene ve Lluis Pasqual yer alıyor. Bu bölüm her yıl Venedik Film Festivali gibi önemli kültürel etkinliklerle birlikte planlanmaktadır.

Dafoe, “Buttafuoco'nun davetini aldığımda önce şaşırdım, sonra sevindim. Sinema oyuncusu olarak tanındığımın farkındayım ama tiyatroda doğdum. Beni tiyatro büyüttü. Ben bir sahne hayvanıyım, bir aktörüm” dedi. .

“Yirmi yedi yıl boyunca Wooster Grubuyla çalıştım ve Richard Foreman'dan Bob Wilson'a kadar büyük yönetmenlerle işbirliği yaptım. Kişisel gelişimim tiyatro programımın yönünü belirleyecek. Bir nevi bedenin özünün keşfi.” katma.

Dafoe, Julian Schnabel'in “Van Gogh: At Eternity's Gate” filmiyle dört kez Oscar kazandı. Bu filmden ikincisi 2019'da Venedik Film Festivali'nde Coppa Volpi ödülünü kazandı ve Venedik Film Festivali'nde Leone d'Oro Ödülü'nü kazandı. . “Zavallı Şeyler” filmiyle dört kez Altın Küre'ye aday gösterildi.

Aktör son olarak Oscar ödüllü yönetmen Yorgos Lanthimos'un “Kinds of Kindness” adlı filminde rol aldı.

81. Venedik Film Festivali bu yıl 28 Ağustos'ta Tim Burton'ın 1988 yapımı kült filminin devamı olan “Beetlejuice Beetlejuice” ile açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir