4 ilde kripto dolandırıcılığı: 9 tutuklama

Aydın Müdürlükçe yürütülen çalışmalarda, bilgisayar sistemlerini kullanarak kripto para birimleri aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık ve yasa dışı gelirlerin aklanması suçlarını organize bir şekilde işleyen şebekeye yönelik, Aydın merkezli İstanbul, Mardin ve Iğdır'da dün sabah operasyon düzenlendi. Nazilli Başsavcılığı koordinatörlüğünde Jandarma İl Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon başlatıldı.

Operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı. Her iki şüpheliyi yakalama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Kripto para birimleri yoluyla kara para aklama

Şüphelilerin sosyal medyada çok sayıda sahte hesap tasarlayıp yayınladığı, internet siteleri ve sosyal medya hesapları aracılığıyla kendi ağlarına tanıttıkları mağdurlarla önce normal bir şekilde sohbet ettikleri, güven kazanarak mağdurların kişisel verilerini ve fotoğraflarını ele geçirdikleri belirlendi. .

Şüphelilerin daha sonra mağdurların ele geçirdikleri kişisel verilerden oluşturdukları sahte dava, uzlaşma ve infaz belgelerini, avukatlarının kimlik fotoğraflarıyla birlikte mağdurlara gönderdikleri ve “işlem ücreti” adı altında ödeme aldıkları belirlendi. . ', 'avukat ücreti' ve 'dava uzlaşma ücreti' gibi şantajlar yapılıyor.

Ayrıca mağdurlardan elde edilen suç gelirlerini, kripto para birimlerine çevirerek ve birçok kripto soğuk cüzdan ile yabancı kripto para borsaları arasında transferlere tabi tutarak, bunları karıştırıp, izlenemez hale getirerek, gayri meşru kaynaklarını gizleyerek ve bunların sahte olduğu izlenimini vererek akladıkları da tespit edildi. yasal olarak elde edilmiştir.

4 ilde kripto dolandırıcılığı: 9 tutuklama

56 kurbanın kimliği belirlendi

Karmaşık kripto para transfer trafiğinin izlenmesi ve detaylı teknik analizi sonucunda şüphelilerin ağda saklanan ve gizlemek istediği kripto cüzdanların şifreleri deşifre edildi. Yerli ve yabancı kripto para sağlayıcılardan, bankalardan, özel ödeme kuruluşlarından ve internet servis sağlayıcılarından alınan veriler kapsamında MASAK iş birliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda şüphelilerin işlem hacminin 9 milyar 411 milyon 527 milyon 411 milyon 527 milyon lira olduğu belirlendi. bin 142 lira.

Şebekenin hiyerarşik yapısına giren ve organize suç faaliyetleri gerçekleştiren 11 şüpheliye yönelik yürütülen planlı faaliyet kapsamında 56 mağdurun kimliği belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir