“9'uncu yargı paketiyle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM'de AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni Anayasa konusuna da değinen Tunç, bu konudaki çalışmanın Meclis'in sorumluluğunda olduğunun altını çizdi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un yeni anayasaya ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Tunç, Kurtulmuş'un siyasi partilerle görüşeceğini açıkladığını söyledi.


“Darbe anayasasının kaldırılması konusunda herkes hemfikir”

Süreci takip ettiklerini belirten Bakan Tunç, şöyle devam etti:


“Adalet Bakanlığı olarak teknik desteğe her zaman hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Siyasi partiler de bu konuda çalışmalar yaptı. AK Parti ve MHP'nin geçmişte yaptığı çalışmalar… Bütün bunlar uzlaşmaya bağlı.” Yeni anayasa konusunda TBMM'de anlaşma sağlandı. Çünkü yeni anayasa yapılması konusunda Türkiye'nin demokratik ve sivil bir anayasaya sahip olduğu ve darbe anayasasından kurtulacağı konusunda herkes hemfikirdir, bu konuda hepimizin ortak görüşü var ve umuyoruz ki bu anayasa da Türkiye'nin demokratik ve sivil bir anayasaya sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Yeni yasama meclisinde anlaşmaya varıldı.

Yargı alanında yeni kuralları içerecek kanun teklifleriyle ilgili soruya ise Tunç şu bilgileri verdi: “9'uncu yargı paketiyle ilgili çalışmalarımızda son aşamaya geldik. 9'uncu yargı paketini Meclis gündemine getireceğiz. Parlamento tatile girmeden önce.”


“Halkımızın can güvenliği her şeyden önemli”

Sokak köpeklerine yönelik düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda Bakan Tunç, hayvanların korunması gerektiğinin altını çizdi.

Hayvanların birbirine ve insanlara zarar vermesinin engellenmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, herkesi şok eden bazı olayların yaşandığını söyledi.

Bakan Yılmaz Tunç şunları söyledi:


“Elbette halkımızın can güvenliği her şeyden önemli. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlıklarının da belirttiği gibi hayvanlarımızı koruyan, insan sağlığını tehdit etmeyen bir düzenleme yapılması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Adalet ile ilgili ortak bir projemiz ve çalışmamız var, bu çalışmayı hazırladık” dedi. Belediyelerimize, kamu kurumlarımıza düşen görevler var. Bu görevlerin kanun olarak tanımlanması ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir