Antalya merkezli 13 ilde “Sibergöz-35” operasyonu: 48 tutuklu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Bilgisayar sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların peşindeyiz. Onlara asla izin vermeyeceğiz.”

Kaş Başsavcılığı Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda; Antalya İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışma sonucunda, Adana, Balıkesir, Batman, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Manisa'da “Sibergöz-35” Harekatı düzenlendi. Genel merkezi Antalya'dadır. Mardin, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ.

Bilgisayar sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapan şüpheliler; Hazırladıkları sahte sitelere ve sosyal medya hesaplarına güven sağlamak için sahte TÜRSAB belgeleri kullanmışlar, Kaş, Kalkan, Finike, Patara, Adrasan, Çıralı ve Olympos bölgelerindeki villalar ve bunları kiralamak istedikleri 110 vatandaşımız hakkında detaylı keşifler yapmışlar. Villaların sahipleriymiş gibi sahte sosyal medyada hedef gösteriliyor. Bu siteler üzerinden hesap açarak ve banka havalesi/EFT ödemesi alarak dolandırıldıkları belirlendi.

Şüphelilerin banka hesaplarında 500 milyon TL tutarında hareket olduğu belirlendi.

Operasyonların ardından çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

Bakan Yerlikaya sözlerini şöyle tamamladı:


“Kaş Başsavcılığımızı ve operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Milletimizin duaları sizinle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir