Biden, İsrail'e 18 milyar dolar değerinde 50 F-15 savaş uçağı göndermeyi planlıyor

ABD yönetiminin, İsrail'e 18 milyar dolar değerindeki 50 adet F-15 savaş uçağının satışı için kongre onayı almaya hazırlandığı bildiriliyor.

REKLAM

New York Times, Dışişleri Bakanlığı'nın, son yıllarda ABD'nin İsrail'e yaptığı en büyük silah satışlarından birini oluşturacak olan bu anlaşmanın onaylanması konusunda ilgili iki kongre komitesine bildirimde bulunduğunu bildirdi.

Söz konusu silah anlaşmasında F-15 savaş uçaklarının yanı sıra mühimmat, eğitim ve diğer destek ekipmanları da yer alıyor.

Soru, İsrail'in koşulsuz silah desteğini eleştiren Demokrat senatörlerin ve milletvekillerinin, Kongre'nin satışa ilişkin 15 günlük değerlendirme süresi boyunca nasıl tepki vereceğidir.

Biden yönetimi İsrail'in Hamas'a yönelik taarruzuna yönelik bazı silahların sevkiyatını hızlandırmış olsa da ABD kaynaklarına göre beklenen yeni F-15 sevkiyatı en az beş yıl boyunca teslim edilmeyecek.

Sevkiyatlar 2029'da başlayacak

Saatte yaklaşık 2.000 mil azami hıza sahip olan F-15 savaş uçakları, hem havadan havaya muharebe yapma hem de yer hedeflerini bombalama yeteneğine sahiptir.

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarda mevcut F-15 savaş uçaklarını kullanırken, Lübnan merkezli Hizbullah, Suriye'deki İran destekli milisler ve İran'ın kendisi de dahil olmak üzere bölgesel tehditlere ilişkin uzun vadeli endişeleri gidermek için yeni F-15 uçakları satın alıyor. .

New York Times, İsrail'in İran'ın nükleer programına yönelik olası herhangi bir saldırıda muhtemelen F-15'leri kullanmak isteyeceğini bildirdi.

Gazeteye konuşan Amerikalı bir yetkili, İsrailli yetkililerin Washington'a yeni bir F-35 savaş uçağı sipariş etmek üzere olduklarını söyledi.

Daha önce Kongre tarafından onaylanan silahların sevkiyatı yolda

Washington Post gazetesi geçen hafta, ABD'nin Gazze'nin güneyinde yüz binlerce Filistinli sivilin hayatını tehdit edebilecek olası bir askeri saldırı konusundaki endişelerine rağmen Biden yönetiminin İsrail'e milyarlarca dolarlık bomba ve savaş uçağı gönderilmesine sessizce izin verdiğini yazmıştı. son günlerde.

Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre İsrail'e yönelik yeni silah yardım paketinde 1.800'den fazla 2.000 poundluk “MK84” bombası ve 500 adet 500 poundluk “MK82” bombası yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, değeri yaklaşık 2,5 milyar dolar olan 25 adet F-35A savaş uçağının İsrail'e sevkiyatına izin verdi.

Bu talep 2008 yılında Kongre tarafından onaylandığı için Dışişleri Bakanlığı'nın Kongre üyelerine yeniden bildirimde bulunmasına gerek kalmadı.

Geçtiğimiz hafta sevkiyatına izin verilen “MK84” ve “MK82” bombaları da yıllar önce Kongre tarafından onaylanmış ancak teslim edilmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir