“Bilim adamlarının önünü açmaya devam edeceğiz”

Kacır, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörlüğü konferans salonunda düzenlenen “Gençlik Buluşması”na ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile katıldı.

Kacır, Türkiye'nin en büyük gücünün TEKNOFEST kuşağı olduğunu söyledi. “Dünyanın dört bir yanında yenilikçi teknolojiler gençler tarafından geliştiriliyor. Bu anlayışla, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürüttüğümüz tüm milli teknolojik dönüşüm projelerinin merkezinde genç Türkleri, yani sizleri görüyoruz.” dedi.

Türkiye'nin sanayileşme tarihinin tamamının başarısızlık hikayeleri tarihi olarak 2000'li yıllara dayandığını belirten Kacır, şöyle konuştu:


“Savunma sanayi ve havacılıkta daha büyük başarılar elde etmenin yanı sıra, sanayi ve teknolojinin tüm sektörlerinde de benzer başarı hikayeleri üretebileceğimizi umuyor ve umuyoruz. Uzay bilimi ve teknolojileri bizim için bu türden bir sektör. iddialı olmamız gereken bir alan. Çünkü çok stratejik ve ekonomik değeri büyük bir alan. Bugün dünya uzay ekonomisi yıllık 600 milyar dolar seviyesinde. Sadece birkaç yıl içinde uzay ekonomisine harcanan kaynaklar çok büyük bir hızla artıyor. Yılda 1 milyar dolara ulaşacak. 100 yıl önce yılda 100 uydu uzaya fırlatılırken, artık her yıl “2 bin uydu uzaya fırlatılıyor. Tüm bu gelişmeler, Türkiye'nin bu alanda daha etkili tedbirler ve daha güçlü projeler önermesi ihtiyacını ortaya koyuyor.”

Dünyada büyük bir bilişim ve internet devrimi yaşanırken Türkiye'nin bu yarışta varlık gösteremediğini söyleyen Kacır, şöyle devam etti:


“2000'li yıllara geldiğimizde bu ülkenin kendi uydusunu kendi imkanlarıyla geliştirmesi yönünde projeler başlattılar ve sponsor oldular. Önce Türkiye BİLSAT görüntüleme uydusunun ortak yapımcılığını üstlendi. Daha sonra Türkiye RASAT görüntüleme uydusunu kendisi üretti. Ardından Türkiye yurt içinde. GÖKTÜRK görüntüleme uydusunu üretti ve son olarak yerli ve milli görüntüleme uydumuz İMECE'yi, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı münasebetiyle 2023 yılında elektro-optik kamera dahil tüm kritik alt sistemleriyle uzaya göndermeyi başardı. Yaklaşık 600 kilometre uzaktan metre altı çözünürlükte görüntü çekeceğiz ama durmuyoruz, artık ilk milli olan 8 Temmuz 2024 haftası.Haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A'yı uzaya göndermeyi umuyoruz. Bu hedefe ulaşan 11 ülkeden biri olacak İMECE, yaklaşık 600 kilogram ağırlığında bir uydu olup, yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta yer alıyor. TÜRKSAT 6A, 36 bin kilometre mesafede görev yapacak ve yaklaşık 4 bin 250 kilogram ağırlığında bir uydudur. Amacımız daha da ileri gitmek. Teknolojimizle 380 bin kilometre uzaklıktaki Ay'a ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye, hibrit füze teknolojisi alanında dünyada en iddialı çalışmaya sahip 4 ülkeden biri.


“Dünyanın en önemli uzay güçlerinden biri olacağız”

Kacır, Türkiye'nin savunma sanayinde gösterdiği başarının benzerini uzay teknolojilerinde de göstereceğini vurguladı. “Nasıl ki bugün savunma sektöründe ihracatı 250 milyon dolardan 5,5 milyar dolara çıkarmayı başardık, nasıl ki bugün savunma sektöründeki 3 bine yakın firmada 80 bine yakın genci istihdam ettik, umarım gençleri de istihdam ederiz. Sizin gibi parlak kardeşlerimiz uzay endüstrisinde yer alacak ve dünyanın en önemli uzay güçlerinden biri olacaklar.” dedi.

Türkiye'nin insanlı uzay programlarına devam edeceğini vurgulayan Kacır, şöyle konuştu:


“Sadece astronot göndermeyeceğiz. Yeni uluslararası uzay istasyonu projelerinde yer alacağız. Bu istasyonların teknolojik bileşenlerini geliştirip üreten ülkelerden biri olacağız ve umarım bilim insanlarına yol göstermeye devam edeceğiz. Bütün amacımız, bütün amacımız bu ülkenin çocuklarının, Türkiye'nin çocuklarının, başka milletlerin çocuklarına ait olmasını sağlamaktır.” “Bugün TEKNOFEST 2024 kayıt numaralarını açıkladık. 2018 yılında 14 yarışmaya 20 bin genç katıldı. 2023 TEKNOFEST'te ulaşılması zor bir rekora imza attık. TEKNOFEST yarışmalarına 337 bin takımdan 1 milyon genç katıldı, 44 kişi katıldı. 2024 yılı TEKNOFEST yarışmalarının tamamının kayıtları henüz tamamlanmadı ancak bugün itibarıyla “Başvuru yapan takım sayısı 788 bin, başvuran genç sayısı ise 1,6 milyonun üzerindedir. Bu dünyada benzeri görülmemiş bir dalgadır. Sizlerden beklentimiz hiçbir zaman hayallerinizi sınırlamamanızdır. Hafife almaya çalışanlara asla izin vermeyin… Türkiye'nin 60, 80 yıl önce düştüğü tuzaklara asla düşmesine izin vermeyin. Bu yolculukta bizi asla yalnız bırakmayın.”

Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı da gençlere havacılık ve uzayla ilgili konuları anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir