BM Başkanı: İsrail, Gazze'deki Filistinlilere karşı soykırım niteliğinde şiddet politikası uyguluyor

Albanese, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ele alan “Soykırımın Anatomisi” başlıklı raporuyla ilgili Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Raporunu, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarını takip edip analiz ederek hazırladığını kaydeden Albanese, şöyle konuştu: “Rapor, İsrail'in Filistinlilere yönelik 'soykırım' eşiğini geçtiğine inanmak için haklı nedenlerin bulunduğunu ortaya koyuyor. Gazze.” .” dedi.

Albanese, İsrail'in Gazze nüfusunun tamamını veya en azından önemli bir bölümünü sistematik olarak yok etme hedefinin “ürpertici” olduğunu söyledi.

Albanese, İsrailli idari ve askeri liderler ile askerlerin, Filistin halkına yönelik şiddet, soykırım ve yıkıma girişerek hukukun ilkelerini kasten çarpıttığını belirterek, “İsrail, Gazze'deki Filistinlilere karşı soykırım niteliğinde şiddet politikası uyguluyor.” dedi.

Albanese, İsrail'i Gazze'deki eylemlerinden dolayı kınamanın ve İsrail'in “uluslararası hukuka saygı göstermediğini” söylemenin hiçbir amaca hizmet etmediğini kaydetti.

Göreve geldikten sonra sürekli eleştiriler aldığını ve bunun kolay bir süreç olmadığını belirten Albanese, zaman zaman tehditler aldığını ancak bunun kararlılığını ve çalışmalarının sonuçlarını değiştirmediğini söyledi.

Albanese raporunu 26 Mart'ta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir