Borrell: “Gazze'ye insani yardım sağlamak imkansız hale geldi”

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze'deki insani duruma ilişkin bir açıklama yaparak ateşkes çağrısında bulundu.

REKLAM

Pazar akşamı, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Komisyonu'nun Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarčič ile yaptığı ortak açıklamada, Gazze'deki insani durumun giderek iyileştiğinin altını çizdi. durumunun kötüleştiğini ve bölgeye yardım yapılmasının “imkansız” hale geldiğini açıkladı.

“Gazze'deki kriz bir kırılma noktasına daha ulaştı. Borrell, “Gazze'ye anlamlı insani yardım sağlamak neredeyse imkansız hale geldi ve sivil toplumun yapısı da bozuluyor” diyerek, sivillerin açlıktan öldüğünü ve bölgeye ulaşan “sınırlı yardıma” erişemediklerini sözlerine ekledi.

İsrail'in Gazze'de devam eden askeri operasyonlarına ve “kanun ve düzenin çöküşüne” değinen Borrell, insani yardım kuruluşlarında çalışanların “kabul edilemez derecede tehlikeli bir ortamda faaliyet göstermek zorunda kaldıklarını” da söyledi.

“Taktik ateşkeslerin” Gazze'de yaşamda herhangi bir iyileşmeye yol açmadığını vurgulayan Borrell, insani yardım kuruluşlarından gelen raporların “ciddi endişe verici” olduğunu belirterek, “Eylem alınmazsa insani faaliyetlerin çökme riskiyle karşı karşıya olduğunu” ifade etti.

Borrell, “Bir kez daha, çatışmaya dahil olan tüm tarafları uluslararası yasal sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz: sivilleri korumak, temel hizmetlere erişimlerini sağlamak, insani operasyonlar için güvenli bir ortam sağlamak ve insani yardımlara engelsiz erişim sağlamak.” dedi. Rehinelerin “derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Borrell, “AB finansmanlı önemli yardımlar da dahil olmak üzere insani yardımlar Mısır ve Ürdün sınırlarında birikiyor” diyerek, bekleyen gıda stoklarının bozulma riskine de dikkat çekti.

“Geçen Ekim ayından bu yana Gazze'ye 56 insani yardım uçuşu gerçekleştirdik, sonuncusu geçen hafta tamamlandı. Borrell, “Yardım sağlamak için mümkün olan her yolu kullandık” dedi ve ekledi: “Gazze'ye ve iç bölgelerine erişim olmadan, Gazze'ye yardım göndermek işe yaramaz.”

“Tüm tarafları derhal ateşkes ilan etmeye, rehineleri koşulsuz olarak serbest bırakmaya, insani çalışanlar da dahil olmak üzere sivilleri korumaya ve Gazze halkına hayat kurtaran yardımların ulaştırılmasını kolaylaştırmak için ortak harekete geçmeye çağırıyoruz.”

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir