Depremden etkilenen öğrencilerin hedefi ilk etapta TEKNOFEST

Kahramanmaraş'ta bulunan ve 6 Şubat 2023 depreminin vurduğu Payas Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü tarafından 2016 yılında hizmete açılan PayaSTEM Yapay Zeka Merkezi de bir süreliğine faaliyetlerine ara verdi.

Farklı okullardan öğrencilerin eğitim aldığı merkezdeki öğrenciler, kaldıkları konteyner kentlerde projeler geliştirmeye devam etti.

2022 yılında merkez bünyesinde oluşturulan ve 15 öğrenciden oluşan PayaSTEM PAIROC Roketçilik Roket Takımı bu dönemde çalışmalarını durdurmadı.

Helikopter tasarımı, uçan arabalar ve İHA'lar gibi 34 farklı konuda projeleri bulunan ve 2022 yılında düzenlenen TEKNOFEST'te “En İyi Takım Ruhu” ödülünü alan ekip, TEKNOFEST'te “alçak irtifa” kategorisinde birinci olmayı hedefliyor. tasarladıkları roketle Ekim ayında Adana'da gerçekleştirilecek.

[Fotoğraf: AA]

“Depremden sonra yeniden çalışmaya başladık”

PayaSTEM Yapay Zeka Merkezi koordinatörü Cem Kagar, deprem nedeniyle faaliyetlerine 3 ay ara verdiklerini söyledi.

Öğrencilerin kötü sürece rağmen yaşadıkları konteyner kentlerde proje geliştirmeye ve çalışmaya devam ettiklerini belirten Kagar, şöyle konuştu:


“Deprem öncesinde TEKNOFEST roket yarışmasına hazırlanıyorduk. Depremden sonra tekrar çalışmalara başladık ve geçen yıl roket yarışmasında finale çıkarak yerele değer veren çiftlerden biri olduk. TEKNOFEST ruhu doğrultusunda gençleri yetiştirerek ulusal değerlere, insana ve insani değerlere, “Kanatlı melekler yetiştirmek istiyoruz”.

Kagar, öğrencileriyle birlikte geliştirdikleri roket projesiyle Adana'da düzenlenecek TEKNOFEST'te yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Ekipteki öğrencilerden 15 yaşındaki Berrin Nas Atalay da TEKNOFEST'teki projelerinin başarılı olacağına inandığını ifade etti.

15 yaşındaki Baki Altan da depremin yıkıcı etkilerinden kaçmak için yarışmalara hazırlandığını ve roket projesiyle yarışmada yer almak istediğini söyledi.

17 yaşındaki Gökçe Çankır, merkezde yaptığı çalışmalarla psikolojisinin düzeldiğini söyledi.

Havacılık ve uzay mühendisi olmak istediğini belirten Çankır, projelerinin TEKNOFEST'te bir ilk olacağını söyledi.

15 yaşındaki Mustafa Canda, 5 yıldır merkezde eğitim gördüğünü ve hazırladıkları projelerle yurt içinde ve yurt dışında Türk bayrağını dalgalandırmanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir