Gazze'deki İsrailli tutukluların ailelerinden Netanyahu ile acil görüşme talebi

Tel Aviv ile Hamas arasındaki anlaşmazlıklar ve İsrail hükümeti içindeki bölünmeler nedeniyle tutuklu değişim anlaşmasına varılması konusundaki iyimserlik ciddi oranda azalırken, Gazze'deki İsrailli tutukluların ailelerinin temsilcileri Netanyahu'ya mektup gönderdi.

Kanal 12 televizyonunun haberine göre, tutuklu ailelerinin temsilcileri, teklif edilen anlaşmadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak ve tutuklular meselesinin öncelik olarak kalması talebinde bulunmak üzere Netanyahu ile yarın erken bir zamanda acil görüşme talep etti.

Israel Hayom gazetesinin haberine göre, tutuklu ailelerinin temsilcileri Netanyahu'ya yazdıkları mektupta şunları yazdı:

“Aylarca süren tartışmaların ardından sizinle ve Savaş Konseyi'nin tüm üyeleriyle yaklaşık bir buçuk hafta önce temasa geçtik. Savaş Konseyi üyelerinden herhangi bir yanıt veya resmi yorum gelmediği için talebimiz değişmedi. anlaşmanın durumu ve mahkumların durumu hakkında bilgi.” “Nihai konumumuzu ifade etmek için yarın acil bir toplantı talep ediyoruz.”


Tel Aviv'de Savunma Bakanlığı önünde gösteri

Öte yandan İsrailli tutukluların yakınları ve destekçileri, geçtiğimiz günlerde olduğu gibi başkent Tel Aviv'de Savunma Bakanlığı önündeki Begin Caddesi'nde toplandı.

Yaklaşık 200 kişilik grup, Netanyahu'nun Refah'a saldırılacağı yönündeki iddialarını eleştiren sloganlar atarak, hükümete tutukluların kurtarılması konusunda anlaşmaya varılması çağrısında bulundu.

“Mahkumları kurtarın” ve “Bekleyecek zamanları yok, kurtarın” yazılı pankartlar taşıyan protestocular yolu bir süre trafiğe kapattı.

Gazze Şeridi'ndeki İsrailli mahkumların akrabaları son zamanlarda protestolarını yoğunlaştırarak Netanyahu hükümetini mahkumları kurtarmak için “elinden gelenin en iyisini yapmadığı” için eleştirdi. Gösterilere katılım arttıkça polis ile protestocular arasında olaylar çıktı.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası toplum tarafından, Hamas'la siyasi nedenlerle bir esir değişimi anlaşması imzalamamakla suçlanıyor.

Mısır ve Katar'ın arabuluculuğuyla hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir değişimi anlaşması teklifinin Cuma günü Hamas'a sunulduğu, Hamas'ın öneri üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda yanıt vereceği açıklandı.

Hamas'tan bir heyetin ateşkes önerisini görüşmek üzere 22 Nisan'da Kahire'ye gittiği bildirildi.

İsrailli yetkililere göre Gazze Şeridi'nde bazıları canlı, bazıları ölü olmak üzere 130'dan fazla İsrailli tutuklu bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen İsrailli tutukluların sayısının 70'i aştığını duyurdu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24.000'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık sisteminin çökmekte olduğu bölgede 77 binin üzerinde yaralının olduğu, 7 bin civarında kişinin ise kayıp olduğu konuşuluyor. 1,9 milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nden zorla yerinden edildi.

İsrail ordusunun saldırıları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 25 Mart'ta onayladığı “ateşkes kararı” göz ardı edilerek devam etti.

Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail yetkilileri, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a karadan saldırı düzenleyeceklerini söylemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir