İngiltere'nin yeni Başbakanı Keir Starmer kimdir?

İnsan hakları avukatı olan İşçi Partisi lideri Keir Starmer, 4 Temmuz genel seçimlerinden sonra İngiltere'nin yeni başbakanı oldu.

REKLAM

İngiltere'de İşçi Partisi 14 yıl aradan sonra 4 Temmuz'da yapılan genel seçimlerde çoğunluğu kazanarak iktidara geldi.

Peki İngiltere Başbakanı olarak Rishi Sunak'ın yerine İşçi Partisi lideri Keir Starmer kim geliyor?

1961 yılında Londra'da doğan Starmer, 2008-2013 yılları arasında Savcılık Direktörü olmadan önce insan hakları avukatıydı.

Seçim kampanyası sırasında işçi sınıfı geçmişi hakkında konuşmaya istekliydi. Televizyon tartışmalarında babasının sosyalist ve işçi, annesinin ise hemşire olduğunu defalarca dile getirdi.

Aslında onun sol siyasetle ilişkisi çok eskilere dayanıyor. 19. yüzyılın sonlarında İşçi Partisi'ni kuran Keir Hardie ile aynı ismi paylaşıyor.

2015 yılında Londra'nın kuzeyindeki Camden seçim bölgesinden milletvekili olan Starmer, o zamandan beri Avam Kamarası'nda yer alıyor.

Corbyn'in Halefi

Starmer, 2020'den bu yana İşçi Partisi'nin liderliğini yürütüyor. 12 Aralık 2019 seçimlerinde tarihi bir yenilgiye uğrayan İşçi Partisi'nin dönemin lideri Jeremy Corbyn'in istifasının ardından, aynı zamanda liderliğini de üstlenen Starmer, İşçi Partisi'nin liderliğini üstlendi. “Efendim” unvanını alarak yüzde 56,2 oyla parti genel başkanı oldu.

Starmer ayrıca Avrupa meseleleriyle de yakından ilgilendi. 2016'dan 2020'ye kadar Corbyn'in Brexit sözcüsüydü.

Britanya'nın Avrupa Birliği'nde (AB) kalmasını destekledi ve ardından defalarca hükümeti, konuyla ilgili yeni bir referandum yapılması da dahil olmak üzere daha gelişmiş bir çıkış stratejisi bulması konusunda zorladı.

Ama fikrini değiştirmiş olabilir. Starmer'ın mevcut seçim kampanyası, AB'nin tek pazarına veya gümrük birliğine geri dönüş olmayacağının sözünü veriyor. Ancak Starmer, Boris Johnson tarafından imzalanan Brexit anlaşmasını geliştirmek istediğini söyledi.

pragmatik değişim

İktidar olasılığı yaklaştıkça Starmer'ın pragmatik kararlarla gözle görülür değişim yaşadığı tek alan bu değil.

Yeşil yatırıma yılda 28 milyar £ (33 milyar Euro) fon sağlama taahhüdünden yakın zamanda geri adım atması, sendikalar ve çevre kampanyacıları tarafından eleştirildi.

Ayrıca kendi partisinin sol tabanıyla, özellikle de anti-Semitizm skandalı nedeniyle Starmer'ın partiden uzaklaştırdığı Corbyn ile ilişkilerini düzeltmede de başarısız oldu.

Corbyn, 1980'lerden bu yana milletvekili olduğu Londra seçim bölgesinde bağımsız aday olarak İşçi Partisi'ne karşı çıkıyor. Londra'nın Islington North seçim bölgesinde yarışan eski İşçi Partisi lideri, açıklanan seçim sonuçlarına göre yeniden milletvekili seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir