İsrail 2 mahalleye daha saldırdı: Ölü ve yaralılar var

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Gazze Şehri'nin “Şucaiyye” ve “Tuffah” mahallelerinde sivillerin evlerini topçu ateşiyle bombaladı.

Sivil koruma ekipleri şu ana kadar aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ölü ve yaralıyı evlerin yıkıntılarından kurtardı. Yaralılar Gazze'deki El Ehli Baptist Hastanesi'ne kaldırıldı.

Ayrıca görgü tanıkları, İsrail drone'larının Şucaiyye semtinde hareket eden her şeye ateş açtığını iddia etti.

İsrail devlet televizyonu KAN, sabah saatlerinden itibaren ordunun yoğun topçu ve hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak karadan Şucaiyye ilçesine girmeye başladığını duyurdu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Gazze Şehri'nin doğu bölgelerinin boşaltılması çağrısında bulunurken, bölge sakinlerinden Şucaiyye, Türkman ve Tuffah mahallelerini boşaltmalarını istedi.

Filistin Kızılayı: Gazze'de 18 ambulansımız yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet dışı kaldı

Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Refah sınır kapısını 52 gün boyunca kapalı tuttuğu, Kerm Abu Salim sınır kapısından giren akaryakıtın Filistinlilerin yardım ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamadığı belirtildi. nüfus. Gazze Şeridi.

UNRWA'nın Kızılay ambulans filosuna günlük olarak yakıtın yüzde 6'sını sevk ettiği ancak yaklaşık 8 gündür bu miktarın teslim alınmadığı kaydedildi.

Kızılay, bu nedenle Gazze'nin ambulans filosunun yüzde 36'sına denk gelen 18 aracın çalışmadığının altını çizdi.

Önümüzdeki günlerde ambulans hizmetlerinde sorunlar yaşanacağının altını çizen açıklamada, sağlık sisteminin çökmesini önlemek için uluslararası topluma Refah sınır kapısının açılması ve başta akaryakıt olmak üzere insani yardımların girişine izin verilmesi yönünde acil çağrıda bulunuluyor. ve diğer ambulansların hizmet dışı kalması.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve 7 Mayıs sabahı Gazze'deki Refah bölgesine kara saldırısı başlattığını duyurmuştu. Mısır sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirmişti.

İsrail'in Gazze'deki katliamında son durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 265 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin farklı yerlerinde 3 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 47 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 765'e, yaralı sayısının ise 86 bin 429'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir