İsrail 7 Ekim'den bu yana 212 okulu hedef aldı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Education Cluster ve Save the Children adlı kuruluşlar, Gazze'den elde edilen uydu görüntülerinden yola çıkarak bir rapor hazırladı.

İsrail'in okul tesislerine saldırısının Gazze'de zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştirdiği belirtilen raporda, Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı'ndaki (UNRWA) okulların yüzde 57'sinin de İsrail tarafından vurulduğu belirtiliyor.

Raporda, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten sonra Gazze'de 212 okulu vurduğu, bunlardan 53'ünün tamamen yıkıldığı belirtildi.

Raporda, yerinden edilenler tarafından yaklaşık 320 okulun kullanıldığı ve bunlardan 188'inin İsrail tarafından hedef alındığı vurgulanıyor.

Raporda, çatışmaların sona ermesinden sonra Gazze'deki okulların en az yüzde 67'sinin tamamen ya da ciddi şekilde yeniden inşa edilmesi gerekeceği belirtilirken, Gazze'de yaklaşık 6 ay boyunca eğitim verilmediğine dikkat çekildi.


İsrail'in okulları askeri amaçlarla kullandığı görüldü

Uydu görüntüleri ve diğer kaynakların İsrail ordusunun okulları askeri amaçlarla kullandığını gösterdiğine dikkat çeken raporda, şöyle deniliyor: “İsrail ordusunun okulları askeri operasyonlarında kullandığını gösteren raporlar, fotoğraflar ve videolar var. İsrail ordusu okulları sorgulama merkezi ve askeri üs olarak kullanıyor.”

Raporda İsrail ordusuna ait askeri tankların da okul tesislerinde görüldüğü belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir