İsrail, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşi kesme kararına “ateşkes yok” dedi

Katz, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD'nin veto etmediği Gazze'deki ateşi kesme kararına ağırlık verdi.

Bakan Katz şunları söyledi: “İsrail ateş etmeyi bırakmayacak. Hamas'ı yok edeceğiz ve son (İsrailli) mahkum dönene kadar savaşacağız.” Dedi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan bir karar taslağını kabul etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan, bunun kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese dönüşmesi yönünde çağrıda bulunan bir karar taslağını kabul etti.

Geçici üyeler Cezayir, Ekvador, Guyana, Japonya, Malta, Mozambik, Güney Kore, Sierra Leone, Slovenya ve İsviçre'nin hazırladığı karar taslağı, 15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylandı.

Tasarı 14 kabul oyu ve 1 çekimser oyla kabul edildi. ABD oylamada çekimser kaldı.

Uzun müzakerelerin ardından karar taslağında “kalıcı ateşkes” terimi üzerinde anlaşmaya varıldı. ABD heyeti, taslak metinde son dakika değişiklikleri yapılmasını ve “kalıcı” teriminin “kalıcı” olarak değiştirilmesini talep etti. Bu nedenle ABD'nin ateşkes sürecine esneklik kattığı değerlendiriliyor.

Rusya'nın, deklarasyonu oylamadan önceki orijinal haline döndürme yönündeki değişiklik önerisi ABD tarafından veto edildi.

Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi, 7 Ekim'den bu yana ilk kez Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir kararı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir