İsrail istihbarat şefleri ateşkes görüşmeleri için Doha ve Kahire'ye gidecek

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Benjamin Netanyahu, dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea ve ulusal istihbarat teşkilatı Shin-Bet (Shabak) Direktörü Ronen Bar, önümüzdeki birkaç gün içinde bir araya gelecek. Daha önce Katar'ın başkenti Doha'daydık. , ardından Mısır'ın başkenti Kahire'de müzakerelere katılımını onayladı.

Hamas ile İsrail arasındaki dolaylı müzakereler geçtiğimiz hafta Doha'da devam etti ancak ateşkes ve esir değişimi konusunda anlaşmaya varılamadı.


İsrail savaş kabinesinde ateşkes müzakerelerinin tartışılması

İsrail'in 7 Ekim sonrasında Gazze'ye yönelik saldırıları üzerine kurulan savaş kabinesinde Benjamin Netanyahu ile kabine üyeleri Benny Gantz ve Gadi Eisenkot arasında tartışma yaşandığı iddia edildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, 28 Mart'taki görüşmede Netanyahu ile Gantz ve Eisenkot arasında hararetli bir tartışma çıktı.

Kabine toplantısında Mossad şefi David Barnea'nın, Hamas'la esir değişimi konusunda anlaşmaya varılması için müzakere heyetinin yetkilerinin genişletilmesini önerdiği bildirildi.

Barnea'nın teklifinin Netanyahu tarafından reddedilmesinin ardından Gantz ve Eisenkot'un buna karşı çıktığı ve aralarında şiddetli tartışma çıktığı iddia edildi.

Gantz ve Eisenkot, şunları söyledi: “Bu müzakereler uzun süredir devam ediyor ve artık bitirmemiz gerekiyor. Aktif bir çaba gösterseydik görüşmelerin ortasında kalabilirdik ama görüşmeler ilerlemedi.” Çünkü sorumluluğu alamadık.” dediği kaydedildi.

Netanyahu, “Zor müzakereler yürütüyoruz. Bu karmaşık bir durum. Hamas anlaşmaya varmakla ilgilenmiyor. Düşmana zayıflık işaretleri gösteremeyiz.” dedi. Önerilen çözüm önerisini kendi açıklamalarıyla reddetti.


BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararı uygulanmıyor

İsrail'in 7 Ekim'de Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 20.000'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 32.000'den fazla Filistinli öldü, 70.000'den fazla kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 25 Mart'ta Ramazan ayında Gazze'de ateşkes kararı çıkarmış ancak İsrail bu kararı görmezden gelerek saldırılarına devam etmişti.

İsrail ordusunun saldırı ve işgalinin gölgesinde, Gazze Şeridi'ndeki 2,3 milyon Filistinlinin yaklaşık yüzde 90'ının evsiz olduğu, açlık ve kıtlık karşısında yaşam mücadelesi verdiği insani felaket devam ediyor.

Hamas ile İsrail arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan birinin, Hamas'ın “kalıcı ateşkes çağrısına” rağmen İsrail'in “geçici ateşkes çağrısı yapması ve savaşı sürdürmesi” olduğu belirtiliyor.

Hamas'ın zorla yerinden edilen Filistinlilerin, İsrail'in işgalini sürdürdüğü ve büyük bir kısmının yok edildiği Gazze'nin kuzeyine dönmesini istediği iddia ediliyor ancak İsrail buna karşı çıkıyor.

İsrailli yetkililere göre Gazze Şeridi'nde bazıları canlı, bazıları ölü olmak üzere yaklaşık 136 İsrailli tutuklu bulunuyor. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen İsrailli tutuklu sayısının 70'i aştığını duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te önce 4 gün, ardından da 3 gün uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir